noon tabei

نان تابه‌ای

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی صبحانهنان

پختن نان در خانه کار بسیار لذت بخشی است. نان تابه‌ای یکی ازساده‌ترین نان‌هایی است که در منزل می‌توانید تهیه کنید. همانطور که از نام این نان مشخص است برای تهیه این نان به فر نیاز ندارید و می‌توانید تنها با یک ماهیتابه، آرد، روغن و مایه خمیر یک نان خوشمزه در خانه تهیه کنید و از عطر و طعم فوق‌العاده نان تازه در خانه‌تان لذت ببرید. برای دستور پخت نان تابه‌ای همراه فودی مریم باشید .

مواد لازم برای تهیه نان تابه‌ای

آرد نانوایی2 تا 2/5 پیمانه
روغن مایع3 قاشق غذاخوری
نمک1 قاشق چای‌خوری
آب ولرم1 پیمانه
پودر مایه خمیر1/5 قاشق مرباخوری
شکر1 قاشق مرباخوری

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه نان تابه‌ای

برای شروع مایه خمیر را همراه شکر در یک پیمانه آب ولرم بریزید و کاملا حل کنید. بهتر است از یک کاسه‌ی بزرگ برای این کار استفاده کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه نان تابه‌ای

مقداری از آرد را به ترکیب اضافه کنید و هم بزنید تا جایی که مایه مانند تصویر غلظتی شبیه مایه‌ی کیک پیدا کند. حالا ظرف را با یک دستمال تمیز بپوشانید و برای ۱۰ دقیقه آن را در جای نسبتا گرم قرار دهید تا مایه خمیر فعال شود و حباب‌های اولیه در آن به وجود بیاید.

اگر مایه خمیر بعد از ۱۰ دقیقه فعال نشد و حبابی در خمیر به چشم نخورد، احتمال دارد مایه خمیر کهنه یا خراب باشد.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه نان تابه‌ای

زمانی که مایه خمیر فعال شد، آرد را به آرامی به آن اضافه کنید تا خمیر شکل بگیرد. نیمی از روغن را هم در کنار آرد به خمیر اضافه کنید. برای جلوگیری از سفت شدن خمیر نان، آرد را به آرامی و کم‌کم اضافه کنید، چون آرد زیاد باعث سفت شدن نان می‌شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه نان تابه‌ای

مهم‌ترین نکته در پخت نان این است که به اندازه‌ی مناسب آرد به خمیر اضافه کنید، تا جایی که مانند تصویر با فشار دادن، خمیر به دست نچسبد. دقت کنید که اگر وقتی دستتان را روی خمیر نگه می‌دارید بعد از چند لحظه خمیر به دست می‌چسبد نیازی به اضافه کردن آرد بیشتر نیست؛ این چسبندگی با ورز دادن از بین می‌رود.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه نان تابه‌ای

سطح میز یا تخته کار را آرد بپاشید و خمیر را برای ۱۰ دقیقه روی آن ورز دهید. مابقی روغن را در این مرحله کم‌کم به خمیر اضافه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه نان تابه‌ای

بعد از ورز دادن، کف و دیواره‌های یک کاسه‌ی بزرگ را چرب کنید و خمیر را در آن بگذارید. روی خمیر را با سلفون و سپس یک پارچه بپوشانید و آن را در جای نسبتا گرم قرار دهید. اجازه دهید خمیر شما بین ۱ تا ۱٫۵ ساعت استراحت کند. بعد از این که خمیر خوب پف کرد روی آن را بردارید و با دست پف آن را بگیرید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه نان تابه‌ای

سطح میز یا تخته کار را آردپاشی و خمیر را روی آن به ۶ چانه‌ی مساوی تقسیم کنید. روی چانه‌ها را دوباره با سلفون و پارچه بپوشانید و اجازه دهید برای ۱۵ دقیقه‌ی دیگر استراحت کنند.

سلفون‌ها را دور نریزید، بعد از ۱۵ دقیقه چانه‌های خمیر را بردارید و با وردنه روی سطح آردپاشی شده به ضخامت ۲ الی ۳ سانتی‌متر باز کنید. سپس با همان سلفون‌ها دوباره روی آن‌ها را بپوشانید و اجازه دهید برای ۱۵ دقیقه‌ی دیگر هم استراحت کنند.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه نان تابه‌ای

تابه‌ی نچسب خود را روی حرارت متوسط رو به زیاد داغ کنید. خمیری که باز کردید را داخل تابه قرار دهید و اجازه دهید بپزد. وقتی روی نان شروع به حباب زدن کرد، آن را برگردانید. چند بار دیگر این کار را تکرار کنید تا دو طرف نان به طور یکدست طلائی شود.

وقتی نان‌ها پختند آن‌ها را از تابه خارج کنید و در یک پارچه‌ی تمیز بپیچید تا خشک نشوند.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه نان تابه‌ای

فوت آشپزباشی

  • برای جلوگیری از خشک شدن نان‌ها حرارت تابه را زیاد کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

1 دیدگاه برای “نان تابه‌ای”

ناشناسsays:

بسیارعالیست

دیدگاه‌تان را بنویسید