zaatar bread

نان زعتر

زعتر نام یکی از ادویه‌های معروف کشورهای عربی است. زعتر ترکیبی از گیاهان معطر مانند اورگانو، سماق، تخم گشنیزو زیره با کنجد می‌باشد. این ادویه عطر ویژه‌ای دارد و از قدیم در خاورمیانه بسیار محبوب بوده است. ادویه زعتر در لبنان جایگاه خاصی دارد و در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود. نان زعتر ترکیب ادویه زعتر و روغن زیتون با خمیر نان می‌باشد. این نان با عطر و طعم خاص خود درکنار پنیر، میان‌وعده‌ای بسیار جذاب می‌باشد. با دستور تهیه نان زعتر می‌توانید این نان خوشمزه و خاص را در منزل تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی نان زعتر

زعتر3 قاشق غذاخوری
نمک1 قاشق چایخوری
روغن زیتوننصف پیمانه
آرد نان فانتزیدو و نیم پیمانه
شکر1 قاشق چایخوری
آب ولرمیک و نیم پیمانه
پنیر خامه ای150 گرم
مایه خمیر فورییک و نیم قاشق چایخوری

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهيه نان زعتر

برای پخت نان زعتر، شروع مایه‌ خمیر فوری را به همراه شکر در نصف پیمانه آب ولرم حل کنید و درب لیوان را گذاشته تا به مدت ۱۰ دقیقه خمیر مایه فعال شود و کمی پف کند. در صورتی که مایه‌ی خمیر شما سالم و تازه باشد فعال خواهد شد.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهيه نان زعتر

زمانی که مایه خمیر پف کرد آن را به مابقی آب ولرم اضافه کنید، همچنین آرد مخصوص نان فانتزی یا ترکیب آرد فانتزی و سبوس دار و نمک را کم کم و با احتیاط به آن اضافه و مخلوط کنید. دقت کنید که میزان آرد با توجه به میزان جذب رطوبت آن متفاوت است؛ پس آرد را با احتیاط و تا جایی که خمیر شکل بگیرد اضافه کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهيه نان زعتر

زمانی که خمیر شکل گرفت اما هنوز چسبندگی داشت، یک سوم از روغن زیتون را کم کم به آن اضافه کنید و ۱۰ دقیقه ورز دهید. با کوبیدن خمیر روی میز کار، چسبندگی آن را از بین ببرید و آن را کش‌دار و منسجم و ابریشمی کنید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهيه نان زعتر

یک کاسه مناسب و جادار را چرب کنید، خمیر آماده شده را چانه گرفته و مانند تصویردر آن قرار دهید، روی خمیر را هم کمی چرب کنید و با سلفون بپوشانید و در جای گرم قرار دهید تا حدود ۱ تا ۲ ساعت استراحت کند و تخمیر اولیه آن انجام شود.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهيه نان زعتر

ادویه زعتر را با مابقی روغن زیتون مخلوط کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهيه نان زعتر

بعد از ۲ ساعت، خمیر شما پف می‌کند و حجم آن ۲ برابر می‌شود. چانه را از ظرف خارج کنید .

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهيه نان زعتر

حالا خمیر را به چانه‌هایی به اندازه پرتقال تقسیم کنید و روی چانه‌ها را برای ۲۰ دقیقه بپوشانید. کف سینی فر را آردپاشی کنید یا کاغذ روغنی را روی آن قرار دهید. حالا هر چانه خمیر را روی میز کار به ضخامت نیم سانتی متر پهن کنید و آن‌ها را در سینی فر با فاصله بچینید. روی خمیر را برای ۳۰ دقیقه دیگر بپوشانید تا تخمیر کامل شود، حالا به آرامی قسمت وسط نان را با انگشت به داخل فشار دهید و روی هر خمیر، مقداری پنیر خامه‌ای بمالید و سپس مخلوط روغن زیتون و زعتر را روی آن بریزید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهيه نان زعتر

نان‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه در طبقه‌ی وسط فر، با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید و گزینه‌ی حرارت از پایین، به همراه فن را انتخاب کنید. شما می‌توانید به دلخواه، پنیر خامه‌ای را از این دستور حذف کنید.

مرحله هشتم

فر را حتما از حداقل ۱ ساعت قبل با دمای ۲۰۰ درجه گرم کنید و نان‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه در طبقه‌ی وسط فر، با دمای ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد بپزید و گزینه‌ی حرارت از پایین، به همراه فن را انتخاب کنید. شما می‌توانید به دلخواه، پنیر خامه‌ای را از این دستور حذف کنید.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • خمیرنان را در فضای بسته و دمای محیطی نسبتا بالا استراحت دهید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید