خمیر پیتزا

  • زمان آماده سازی 55 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی فست فودغذای اصلینان

پیتزا یکی ازمحبوب‌ترین غذاها در سراسر دنیاست. بدون شک تهیه یک خمیر پیتزای حرفه‌ای مهمترین فاکتور برای تهیه یک پیتزای متفاوت و خوشمزه است. با یادگیری یکی از انواع ساده خمیرهای پیتزا، از خرید خمیرهای آماده و نه‌چندان جذاب بی‌نیاز خواهید شد. با دستور تهیه یک خمیر پیتزای حرفه‌ای با طعم و بافتی متفاوت، همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا

کره‌ آب شدهیک چهارم پیمانه
آرد سفید2/5 پیمانه
مایه خمیر1/5 قاشق مربا‌خوری
نمک1 قاشق مربا‌خوری
شکر1 قاشق مربا‌خوری
شیر ولرم1 پیمانه (250 میلی لیتر)

نکته:میزان آرد ممکن است با توجه به جذب رطوبت آرد های مختلف تغییر کند پس آرد کم کم اضافه شود.

مرحله اول :


برای تهیه خمیر پیتزا، درابتدا یک کاسه‌ی بزرگ را انتخاب کنید، شیر ولرم را با مایه خمیرفوری، شکر و کره‌ی آب شده یا روغن مایع مخلوط کنید تا مواد کاملا با هم ترکیب شوند.

مرحله دوم :

در این مرحله، نیمی از آرد مخصوص نان فانتزی  را به مخلوط اضافه کنید و آن را با لیسک یا دست مخلوط کنید. غلظت مایه‌ی شما در این مرحله باید شبیه به غلظت مایه‌ی کیک باشد.

مرحله سوم :


روی ظرف را با یک پارچه‌ی بزرگ یا سلفون بپوشانید و به مدت ۱۰ دقیقه در جایی گرم قرار دهید تا مایه خمیر فعال و حباب‌های ریزی مانند تصویر در آن ایجاد شود.

مرحله چهارم :


بعد از ۱۰ دقیقه، نمک و مابقی آرد را با احتیاط به مایه اضافه کنید. مایه را هم بزنید تا کم کم خمیر پیتزای شما شکل بگیرد و منسجم شود.

مرحله پنجم :


در این مرحله خمیر شکل گرفته اما هنوز به دست بچسبد. روی میز کار یا یک تخته را آرد بپاشید و خمیر را روی آن  برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورز دهید. در صورت نیاز مقدار کمی آرد روی خمیر بپاشید تا جایی که دیگر به دست نچسبد.

مرحله ششم :


بعد از ورز دادن خمیر، دیواره‌های همان کاسه را کمی چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید. روی خمیر را چرب کنید و روی ظرف را سلفون بکشید و سپس با دستمال بپوشانید و اجازه دهید برای مدت ۱ الی ۲ ساعت در جای نسبتا گرم استراحت کند و حجم آن دوبرابر شود.

مرحله هفتم :


حالا خمیر حاضر است، پف ان را گرفته و استفاده کنید.

فوت آشپزباشی

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید