morgh-torsh

خورش مرغ ترش شمالی

خورش مرغ ترش جزو اصیل ترین و پرطرفدارترین خورش‌های شمالی است که در رشت و مازندران دستورهای پخت متفاوتی دارد. در نوع گیلانی آن معمولا از گردو استفاده نمی‌شود یا برخی مواقع در تهیه مرغ ترش مازندرانی از رب آلوچه هم در کنار رب انار استفاده می‌کنند. مواد اصلی خورش مرغ ترش، مرغ، رب انار محلی مرغوب و سبزی مخصوص مرغ ترش است که انتخاب صحیح آن‌ها در طعم نهایی مرغ ترش تاثیر زیادی دارد. با وجود گردو و مرغ این خورش جزو خورش‌های مجلسی ایرانی به حساب می‌رود و در بسیاری از مهمانی‌ها و مجالس سرو می‌شود. برای تهیه یک خورش مرغ ترش اصیل و بینظیر همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش مرغ ترش

مرغ1 عدد کوچک
گردو (آسیاب شده)4 قاشق غذاخوری
رب انار3 قاشق غذاخوری
سبزی مرغ ترش250 گرم
پیاز 1 عدد درشت
سیر1 حبه بزرگ
زردچوبه، نمک، فلفل سیاهبه میزان لازم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه خورش مرغ ترش

برای شروع پخت خورش مرغ ترش شمالی، سبزی مخصوص مرغ ترش از سبزی‌های محلی شمال شامل اناریجه، زولنگ، خالواش، اوجی و چوچاق را در روغن سرخ می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. در صورتی که در شهرهای شمالی زندگی نمی‌کنید، می‌توانید سبزی به صورت آماده از سبزی فروشی‌ها یا سوپرمارکت‌ها تهیه کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

برای طبخ بهتر مرغ ابتدا آب را درون یک قابلمه جوش بیاورید و سپس مرغ‌ها را به همراه ۲ عدد هل و دو عدد برگ بو درون آب در حال جوش بیندازید و پس از ۳ الی ۴ دقیقه از آب خارج کنید و تکه‌های مرغ را بشویید. با این کار بوی زهم مرغ گرفته می‌شود. بعد از خارج کردن مرغ‌ها از آب، آن‌ها را خشک کرده ، سپس در روغن سرخ کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

پیازها را رنده کنید و سپس در روغن تفت دهید تا طلایی شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

بعد از این که پیازها طلایی شدند، به آن‌ها زردچوبه، نمک، فلفل سیاه و سیر له شده را اضافه کنید و دوباره کمی تفت دهید تا ادویه‌ها حرارت داده شوند عطر سیر بلند شود.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

در این مرحله گردو آسیاب شده را به همراه سبزی سرخ شده به پیازها اضافه کنید و همه مواد را با هم تفت دهید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

حالا رب انار را به ترکیب قبلی اضافه کنید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

پس از اضافه کردن رب انارو تفت خوردن همه مواد با هم،  ۲ تا ۳ لیوان آب جوش را اضافه کنید. درب ظرف را ببندید، حرارت شعله را کم کنید و به آن یک ساعت زمان دهید تا سبزی و گردو جوش ریز بزنند وخوب بپزند و روغن بیندازند.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

بعد از پختن و جا افتادن سبزی و گردو، مرغ‌های سرخ شده را به آن اضافه کنید. حالا درب ظرف را دوباره ببندید و حرارت شعله در کمترین حالت قرار دهید و اجازه دهید خورش مرغ ترش شما برای ۲ ساعت خوب جا بیفتد و به روغن بیفتد.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه خورش مرغ ترش

فوت آشپزباشی

  • برای تهیه مرغ ترش اصیل، بهتر است از رب انار ترش جنگلی استفاده کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید