بادمجان شکم پر

بادمجان شکم پر

بادمجان شکم پر یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ است که در سراسر دنیا آن را با تفاوت‌هایی می‌پزند. بادمجان شکم پر در انواع گوناگون با گوشت، بدون گوشت و یا حتی با پنیر درست می‌شود که ما برای شما نوع با گوشت آن را در نظر گرفتیم. بادمجان شکم پر یک غذای خوشمزه و اصیل است که هم با برنج و هم به صورت خوراک با نان سرو می‌شود. این غذا یک پیشنهاد بینظیر برای عاشقان بادمجان است. برای یک دستور پخت درجه یک، همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه بادمجان شکم پر

بادمجان4 عدد
گوجه فرنگی4 عدد
رب گوجه فرنگییک و نیم قاشق غذاخوری
گوشت چرخ کرده300 گرم
پیاز نگینی ریز1 عدد
رب انار1 قاشق غذاخوری سرخالی
سیر له شده2 حبه
زردچوبهبه مقدار لازم
ادویه کاریبه مقدار لازم
نمکبه مقدار لازم
فلفل سیاهبه مقدار لازم

نکته:بهتر است در سرخ کردن ابتدایی بادمجان‌ها همه‌ی پخت انجام نشود، و نیمی از پخت در سس باشد.

مرحله اول

بادمجان پوست کنده شده

برای پخت بادمجان شکم پر در ابتدا باید بادمجان‌ها را  مانند تصویر پوست بگیرید اما کلاهک أن‌ها را جدا نکنید.مقداری از پوست روی بادمجان‌ها باعث انسجام در پخت خواهد شد، پس نیازی به پوست گرفتن کامل نیست. در طول هر بادمجان یک شکاف سطحی ایجاد کنید. بادمجان‌ها را داخل یک سبد یا آبکش قرار دهید و یک بشقاب یا کاسه زیر آن‌ها قرار دهید. روی بادمجان‌ها مقداری نمک بریزید و یک ساعت زمان دهید تا نمک تلخی بادمجان‌ها را بگیرد و آب تیره رنگی در کاسه جمع شود.

مرحله دوم

پیازها را به صورت نگینی ریز خرد کنید و با  مقدار کمی روغن در تابه تفت دهید تا به رنگ طلائی دربیایند. سپس سیرله یا رنده شده را به پیازها اضافه کنید. زمانی که عطر سیر بلند شد، گوشت چرخ شده را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند.

مرحله سوم

گوشت که تفت خورد، ادویه‌ها شامل زردچوبه، ادویه کاری، فلفل سیاه و نمک را به آن اضافه کنید و کمی دیگر تفت دهید. یک سوم از رب گوجه فرنگی را دراین مرحله به گوشت اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید تا رب گوجه فرنگی رنگ بازکند.

به دلخواه می‌توانید در این مرحله کمی جعفری تازه‌ی خرد شده هم به گوشت اضافه کنید.

مرحله چهارم

بادمجان‌ها را بعد از یک ساعت با آب ولرم بشویید تا نمک اضافی از روی آن‌ها شسته شود. سپس آن‌ها را  با دستمال تمیز خشک و در یک تابه با مقداری روغن سرخ کنید. همه طرف بادمجان‌ها را به طور یکدست سرخ کنید تا طلائی شود.

مرحله پنجم

بعد از سرخ کردن بادمجان‌ها، آن‌ها را از تابه خارج کنید و روغن اضافی باقی مانده را از تابه خارج کنید. حالا رب انار و مابقی رب گوجه فرنگی را در تابه  با حرارت پایین کمی تفت دهید.

مرحله ششم

بعد از تفت خوردن رب‌ها، ۳ پیمانه آب به تابه اضافه و نمک آن را تنظیم کنید. حرارت را بالا ببرید و اجازه دهید تا جوش بیاید.

مرحله هفتم

زمانی که سس به جوش آمد ، به آرامی شکم بادمجان‌های سرخ شده یا همان برش طولی که اول زده بودید را باز کنید و آن‌ها را مانند تصویر در تابه بچینید.

مرحله هشتم

از مایه گوشتی، داخل شکم بادمجان‌ها را پر کنید. گوجه فرنگی‌های برش خورده یا گیلاسی را هم در کنار بادمجان‌ها قرار دهید. درب تابه گذاشته و با حرارت پایین اجازه دهید این خورش برای ۴۵ دقیقه بپزد و خوب جا بیفتد.

فوت آشپزباشی

  • می‌توانید با استفاده از قارچ و پنیر پیتزا، طعم جدیدی از بادمجان شکم پر را تجریه کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

1 دیدگاه برای “بادمجان شکم پر”

ناشناسsays:

سلام هرچی از هنر شما بگیم کم گفتم واقعا شما نمونه هستید من از شما کلی غذاهای خوشمزه یاد گرفتم

دیدگاه‌تان را بنویسید