نان تابه ای

  • زمان آماده سازی 120 دقیقه
  • مناسب برای 6 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی نانصبحانه

پختن نان در خانه کار بسیار لذت بخشی است. نان تابه‌ای یکی ازساده‌ترین نان‌هایی است که در منزل می‌توانید تهیه کنید. همانطور که از نام این نان مشخص است برای تهیه این نان به فر نیاز ندارید و می‌توانید تنها با یک ماهیتابه، آرد، روغن و مایه خمیر یک نان خوشمزه در خانه تهیه کنید و از عطر و طعم فوق‌العاده نان تازه در خانه‌تان لذت ببرید. برای دستور پخت نان تابه‌ای همراه فودی مریم باشید .

مواد لازم برای پخت نان تابه‌ای خانگی

روغن مایع3 قاشق غذاخوری
نمک1 قاشق چای‌خوری
آرد نان فانتزی2 تا 2/5 پیمانه
آب ولرم1 پیمانه
مایه خمیر فوری1/5 قاشق مرباخوری
شکر1 قاشق مرباخوری

مرحله اول :

مرحله اول نان تابه ای


برای پخت یه نان تابه ای خوش بافت، در ایتدا مایه خمیر را همراه شکر در آب ولرم بریزید و کاملا حل کنید. بهتر است از یک کاسه‌ی بزرگ برای این کار استفاده کنید.

مرحله دوم :

مرحله دوم نان تابه ای

مقداری از آرد مخصوص فانتزی یا آرد گندم کامل را به ترکیب اضافه کنید و با دست مخلوط کنید تا جایی که مایه مانند تصویر غلظتی شبیه مایه‌ی کیک پیدا کند. حالا ظرف را با یک دستمال تمیز یا سلفون بپوشانید و برای  ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را در جای گرم قرار دهید تا مایه خمیر فعال شود و حباب‌های اولیه در آن به وجود بیاید.

اگر مایه خمیر بعد از ۱۰ دقیقه فعال نشد و حبابی در خمیر به چشم نخورد، احتمال دارد مایه خمیر کهنه یا خراب باشد.

مرحله سوم :

مرحله سوم نان تابه ای


زمانی که مایه خمیر فعال شد، آرد را به آرامی به آن اضافه کنید تا خمیر شکل بگیرد و منسجم شود. نیمی از روغن را هم در کنار آرد به خمیر اضافه کنید. برای جلوگیری از سفت شدن خمیر نان، آرد را به آرامی و با احتیاط اضافه کنید، چون آرد زیاد باعث سفت شدن نان می‌شود.

مرحله چهارم :

مرحله چهارم نان تابه ای


مهم‌ترین نکته در ساخت خمیر این نان این است که به اندازه‌ی مناسب آرد به خمیر اضافه کنید، تا جایی که مانند تصویر با فشار دادن، خمیر به دست نچسبد. دقت کنید که اگر وقتی دستتان را روی خمیر نگه می‌دارید بعد از چند لحظه خمیر به دست می‌چسبد نیازی به اضافه کردن آرد بیشتر نیست؛ این چسبندگی با ورز دادن از بین می‌رود.

مرحله پنجم :

مرحله پنجم نان تابه ای


در این مرحله سطح میز یا تخته کار را آرد پاشی کنید و خمیر را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی آن ورز دهید تا شبکه‌های گلوتنی خمیر فعال شود. مابقی روغن را حین ورز دادن خمیر به آن اضافه کنید.

مرحله ششم :

مرحله ششم نان تابه ای


بعد از ورز دادن، کف و دیواره‌های یک کاسه‌ی بزرگ را چرب کنید و خمیر را در آن بگذارید. روی خمیر را چرب کنید و با سلفون یا یک پارچه بپوشانید و آن را در جای نسبتا گرم قرار دهید. اجازه دهید خمیر شما بین ۱ تا ۱٫۵ ساعت استراحت کند. بعد از این که حجم خمیر دوبرابر شد، روی آن را بردارید و با دست پف آن را بگیرید.

مرحله هفتم :

مرحله هفتم نان تابه ای

خمیر را روی تخته کار به ۶ چانه‌ی مساوی تقسیم کنید. روی چانه‌ها را دوباره با سلفون و پارچه بپوشانید و اجازه دهید برای ۱۵ دقیقه‌ی دیگر استراحت کنند.

سلفون‌ها را دور نریزید، بعد از ۱۵ دقیقه چانه‌های خمیر را بردارید و با وردنه روی سطح آردپاشی شده به ضخامت ۲ الی ۳ میلی‌متر باز کنید. سپس با همان سلفون‌ها دوباره روی آن‌ها را بپوشانید و اجازه دهید برای ۱۵ دقیقه‌ی دیگر هم استراحت کنند.

مرحله هشتم :

مرحله 1 هشتم نان تابه ای

تابه‌ی نچسب خود را روی حرارت متوسط رو به بالا  قرار دهید  تا مثل تنور داغ شود. خمیری که باز کردید را داخل تابه قرار دهید و اجازه دهید یک طرف آن طلایی شود. وقتی روی نان شروع به حباب زدن کرد، آن را برگردانید. چند بار دیگر این کار را تکرار کنید تا دو طرف نان به طور یکدست طلائی شود و پف کند.

هر نانی که پخت آن‌ را از تابه خارج کنید و در یک پارچه‌ی تمیز بپیچید تا خشک نشوند.

نوش جان

مرحله 2 هشتم نان تابه ای

فوت آشپزباشی

  • برای جلوگیری از خشک شدن نان‌ها حرارت تابه را زیاد کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید