simit

نان سیمیت ترکیه

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی نانصبحانه

نان سیمیت، همان نان‌های بافته شده حلقه‌ای که این روزها بسیار پرطرفدار شده است. این نان‌های ترکیه‌ای معمولا با روکشی از کنجد تهیه می‌شود. نان سیمیت از قرن 16 میلادی در غذاهای امپراتوری عثمانی سابق جای داشته است. نان سیمیت در صبحانه به همراه پنیر، کره و مربا و در عصرانه همراه با چای میل می‌شود. نان سیمیت بدلیل سادگی و ظاهر زیبای خود در سراسر دنیا محبوبیت فراوانی دارد. شما می‌توانید به راحتی این نان جذاب را در منزل خود تهیه کنید. با دستور پخت نان سیمیت همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه نان سیمیت

کنجد1 پیمانه
شیره انگور3 قاشق غذاخوری
آب1 پیمانه
آرد 2 قاشق غذاخوری
مایه خمیر فوری1 قاشق غذاخوری
روغن مایع یک‌چهارم پیمانه
شیر گرم1 پیمانه
نمک1 قاشق چای‌خوری
شکر2 قاشق غذاخوری
آرد نان فانتزیدو و نیم پیمانه

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه نان سیمیت

برای درست کردن خمیر نان سیمیت در ابتدا شیر ولرم را با روغن مایع، شکر و مایه خمیر فوری مخلوط کنید. سپس در ظرف را بگذارید و ۱۰ دقیقه به آن زمان دهید تا مایه خمیر عمل بیاید و حباب‌هایی در آن ایجاد شود.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه نان سیمیت

عمل آمدن مایه خمیر را می‌توانید از گرم شدن نسبی آن متوجه شوید. بعد از این که مایه خمیر شما به عمل آمد، آرد مخصوص نان فانتزی و نمک را کم کم به آن اضافه و مخلوط کنید تا جایی که خمیر جمع شود. سپس خمیر را برای ۱۰ دقیقه روی تخته کار ورز دهید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه نان سیمیت

زمانی که خمیر یکدست و ابریشمی شد، کف و دیواره‌های یک کاسه‌ی بزرگ را با استفاده از کمی روغن چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید، روی خمیر را هم چرب کنید. روی ظرف را بپوشانید یا در ظرف را ببندید و اجازه دهید به مدت یک ساعت در جای گرم تخمیر شود و حجم آن تقریبا دوبرابر شود. در این مرحله فر را هم روشن کنید تا کاملا گرم شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه نان سیمیت

۲ قاشق آرد سفید را در تابه ای تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود. سپس شعله را خاموش و پس از خنک شدن آرد، شیره‌ی انگور و آب را به آن اضافه کنید. مخلوط را کمی هم بزنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه نان سیمیت

بعد از یک ساعت خمیر را از کاسه در بیاورید و آن را به وسیله کاردک یا چاقو به ۶ چانه‌ی مساوی تقسیم کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه نان سیمیت

روی چانه ها یک پلاستیک بکشید و ۲۰ دقیقه به چانه ها استراحت دهید و بعد مانند تصویر هر چانه خمیر را روی تخته یا میز کار خود با دست به شکل لوله‌ای باریک  به طول ۶۰ سانتی‌متر باز کنید و سپس آن را خم کنید و در هم بپیچید. دو سر خمیر را به هم بچسبانید تا شکل یک حلقه را بسازید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه نان سیمیت

حلقه‌ی خمیر را درون مخلوط شیره فرو ببرید تا کاملا به آن آغشته شود..

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه نان سیمیت

بعد از خارج کردن خمیر از شیره، آن را در ظرف کنجد خام بغلتانید تا کاملا با کنجد پوشیده شود. ورق تفلون قرار دهید یا کمی آرد بپاشید، سیمیت را روی آن قرار دهید. در دمای ۱۹۰ درجه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه نان‌ها را بپزید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه نان سیمیت

فوت آشپزباشی

  • برای فعال شدن گلوتن، خمیر را به اندازه کافی ورز دهید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید