challahbread

نان خالا یهودی

  • زمان آماده سازی ۱۲۰ دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی صبحانهنان

پختن نان در خانه کار بسیار لذت بخشی است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند پختن نان فانتزی در خانه کار دشواری است، اما تهیه نان گیسو یا خالا یا چالا چندان سخت نیست و نتیجه آن به قدری جذاب است که اگر یک بار آن را امتحان کنید، احتمالا هر روز صبح با علاقه بسیار نان صبحانه تازه بپزید. نان خالا، یک نان ساده ولطیف با ظاهری جذاب است که بسیار مناسب صبحانه و عصرانه می‌باشد. با دستور پخت این نان همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه نان صبحانه گیسو

آب ولرمنصف پیمانه
نمک و شکرهر کدام یک قاشق چای‌خوری
مایه خمیریک و نیم قاشق چای‌خوری
شیر ولرم1 پیمانه
تخم مرغ1 عدد
روغن مایع، زیتون یا کره آب شدهیک چهارم پیمانه
آرد نان فانتزی3 پیمانه(میزان آرد متغیر است)

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

برای پخت نان خالا، مایه خمیرفوری و شکر را در نصف پیمانه آب ولرم حل کنید و درب آن را بگذارید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان دهید تا فعال شود و پف کند.

تخم مرغ، روغن مایع یا کره ذوب شده روی بخارکتری و شیر ولرم را در یک ظرف با هم ترکیب کنید. سپس مایه خمیر فعال شده را به آن‌ها بیفزایید و مخلوط کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

آرد مخصوص نان فانتزی و نمک را آرام آرام به مایه‌ی اولیه اضافه کنید تا خمیر شکل بگیرد. میزان آرد بسته به جذب رطوبت آن تعیین می‌شود و نمیتوان مقدار مشخصی برای آن در نظر گرفت، پس بهتر است آرد را تا زمانی که خمیر شکل بگیرد با احتیاط و مرحله مرحله اضافه کنید تا خمیر شما سفت نشود.

پس از شکل گرفتن خمیر، آن را از ظرف خارج کنید و روی تخته یا میز کار آردپاشی شده به مدت ۱۵ دقیقه ورز دهید تا منسجم شود و شبکه‌های گلوتی آرد فعال شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

بعد از ورز خمیر، آن را در یک ظرف چرب شده قرار دهید و روی خمیر را هم چرب کنید، روی ظرف را با سلفون یا درپوش بپوشانید. ظرف را در گرم‌ترین قسمت خانه یا فر روش نبا دمای ۵۰ درجه قرار دهید و اجازه دهید خمیر کاملا عمل بیاید و حجم آن دو برابر شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

پف خمیر را گرفته و آن را به ۴ چانه تقسیم کنید. روی چانه‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه بپوشانید تا تخمیر شود، هر کدام از چانه‌های خمیر را باز و با دست مانند تصویر رول کنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

رول‌های خمیر را کنار هم قرار دهید و مانند تصویر آن‌ها را در هم ببافید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

روی سینی فر را آردپاشی کنید یا ورق تفلون قرار دهید و خمیربافته شده را روی آن بگذارید. روی خمیر را با استفاده از سلفون یا کیسه‌ی نایلونی بپوشانید و اجازه دهید برای مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت استراحت کند.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

یک عدد زرده تخم مرغ یا تخم مرغ کامل را با نصف پیمانه شیر مخلوط کنید و به آرامی طوری که پف خمیر گرفته نشود با قلمو روی نان بمالید و در نهایت کمی کنجد به دلخواه روی آن بپاشید. نان را داخل فری که از یک ساعت قبل گرم کرده‌اید، به مدت ۲۵ دقیقه با دمای ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. زمان پخت نان می‌تواند با توجه به حرارت فر شما کمی بیشتر یا کمتر باشد.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

نان را از فر خارج کنید و اجازه دهید کمی خنک شود و سپس برش بدهید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه نان صبحانه گیسو

فوت آشپزباشی

  • برای نتیجه بهتر، خمیر مایه را به صورت تازه تهیه کنید و در یخچال نگه دارید. همچنین خمیر مایه را در آب ولرم عمل آورید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید