focaccia

نان فوکاچیا

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی نانصبحانه

نان فوکاچیا یک میان‌وعده یا پیش‌غذای قدیمی ایتالیایی است. این نان به شکل خاصی تهیه می‌شود و بافت آن شبیه به پیتزا می‌باشد. در ایتالیا نان فوکاچیا را همراه با گوجه فرنگی، سیر، رزماری، زیتون و تخم مرغ تهیه می‌کنند. با رعایت چند نکته در تهیه این نان می‌توانید طعم بینظیر و بافت فوق‌العاده آن را حس خواهید کرد. تهیه نان در منزل کار چندان سختی نیست و با صرف کمی صبر و حوصله می‌توانید نان‌های تازه و خوشمزه را در منزل تهیه کنید. نان‌هایی که احتمالا در سطح شهر یافت نمی‌شود. با دستور تهیه نان فوکاچیا همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی نان فوکاچیا

آرد نان(لواش، بربری یا فانتزی)دو و نیم پیمانه (میزان آرد بسته به جذب رطوبت آن متفاوت است)
آب ولرمیک و نیم پیمانه
زیتونبه میزان لازم
آویشن یا اورگانویک قاشق چای خوری
سیر2 حبه
گوجه گیلاسیبه میزان لازم
مایه خمیریک قاشق چای خوری
روغن زیتونیک سوم پیمانه
نمکدو سوم قاشق چای خوری

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه فوکاچیا

برای پخت نان فوکاچیا، ابتدا مایه خمیرفوری را در آب ولرم حل کنید. حالا نیمی از روغن زیتون و تقریبا نیمی از آرد فانتزی را به آن اضافه کنید تا به مایه‌ی یکدستی مانند مایه کیک برسید. روی مایه را بپوشانید، بعد از ۱۰ دقیقه حباب‌های ریز و حرارتی در مایه تشکیل می‌شود که نشان‌دهنده‌ی فعال شدن مایه خمیر است.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه فوکاچیا

حالا مابقی آرد فانتزی و نمک را کم‌کم و با احتیاط اضافه کنید تا خمیر شما مانند تصویر پایین شود. دقت کنید که خمیر نان فوکاچیا باید شل و چسبنده باشد.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه فوکاچیا

کف یک ظرف مناسب و بزرگ را کاملا به روغن زیتون آغشته و خمیر را به آن منتقل کنید. حالا مانند تصویر شروع به ورز دادن خمیر کنید. ورز دادن این نوع خمیر با خمیرهای دیگر متفاوت است؛ باید هر بار ظرف را بچرخانید و لایه لایه خمیر را کشیده و روی هم بیاورید. حدود ۱۰ بار این کار را تکرار کنید تا خمیر شما ابریشمی و نرم شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه فوکاچیا

بعد از ورز دادن روی خمیر را بپوشانید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه در جای گرم قرار دهید، سپس دوباره خمیر را ورز دهید. ورز دادن و استراحت خمیر را ۳ تا ۴ بار تکرار کنید، در واقع ۳بار و هربار ۱۰ دفعه خمیر را بکشید و روی هم بیندازید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه فوکاچیا

پس از اتمام مراحل ورز دادن روی ظرف خمیر را با سلفون بپوشانید و برای یک شب در یخچال قرار دهید تا تخمیر سرد اتفاق بیفتد.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه فوکاچیا

بعد از استراحت، خمیر را از یخچال خارج کنید. کف قالب ۲۰ در ۳۰ مناسب فر را با ورق تفلون بوشانید یا آرپاشی کنید و با دو قاشق روغن زیتون چرب کنید. خمیر را به آرامی و طوری که حباب‌های داخل خمیر آسیب نبینند به قالب منتقل کنید. روی خمیر را هم کمی چرب و با دست چرب‌شده سوراخ‌هایی روی آن ایجاد کنید. خمیر را آهسته در قالب باز کنید.

حالا باید خمیر را ۴۰ دقیقه در جای گرم یا داخل فر با دمای ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار دهید تا استراحت کند و کاملا پف کند.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه فوکاچیا

بعد از استراحت آخر خمیر، سیر له شده را با ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید و روی خمیر بریزید. گوجه‌ی گیلاسی نصف‌شده، زیتون، آویشن یا رزماری و نمک دریایی را هم برای تاپینگ روی خمیر قرار دهید.

خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه در فری که حداقل از ۱ ساعت قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار دهید تا بپزد. در آخر برای طلائی شدن روی نان، ۱۰ دقیقه گریل فر را روشن کنید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه فوکاچیا

نان را در سینی قرار دهید و بعد از خنک شدن برش بزنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه فوکاچیا

فوت آشپزباشی

  • در تهیه این نان از روغن زیتون مرغوب استفاده کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید