کیک بسبوسه

  • زمان آماده سازی ۴۵ دقیقه
  • مناسب برای ۵ نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسرکیک

بسبوسه به نوعی کیک مصری گفته میشه که در شهد غرق می‌شه و با آرد سمولینا درست میشه، آرد سمولینا در واقع آرد گندمی خاص به نام گندم دوروم هست و ماده اصلی برای تولید ماکارونی، عطر و طعم این کیک عربی بسیار جذاب و لذیذ و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سرو یک عصرانه خاطره انگیز است.
این کیک که بسیار شبیه کیک باقلوا یا کیک شربتی‌ است، طرز تهیه سختی ندارد و به راحتی می‌توانید آن را در منزل برای مناسبت‌هایی مانند افطار در ماه رمضان تهیه کنید. برای تهیه یک بسبوسه فوق‌العاده خوشمزه با فودی‌مریم همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک بسبوسه

شیردو سوم پیمانه
آرد سمولیناسه چهارم پیمانه
شکریک پیمانه
کره ذوب شده۷۰ گرم
پودر نارگیل ۲ قاشق غذاخوری
تخم مرغ ۲ عدد
شیر خشک۲ قاشق غذاخوری
ماست شیریننصف پیمانه
وانیلنصف قاشق غذاخوری
بیکینگ پودر ۱ قاشق چای خوری

مرحله اول

فر را با دمای ۱۸۰ درجه روشن کنید تا داغ شود، تخم‌مرغ‌ها را که نیازی به هم‌دما بودنشان با محیط نیست، را با نصف پیمانه از شکر و وانیل با همزن دستی هم‌می‌زنیم تا کرمی و یکدست شود.

مرحله دوم

در این مرحله شیر خشک غیر نمکی قنادی را روی تخم‌مرغ و شکر الک کنید، پودر نارگیل، ماست شیرین همزده و کره ذوب شده روی بخار کتری را هم اضافه کنید و با همزن دستی در حد مخلوط شدن هم بزنید.

مرحله سوم

در آخر آرد سمولینا و بیکینگ‌پودر را به مایه بسبوسه اضافه کرده و با همزن دستی به صورت آرام و دورانی مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله چهارم

کف یک قالب ۲۵ در ۲۵ را با کره چرب کنید، دقت کنید که قالب نباید کوچک باشد چرا که این کیک ضخیم نیست و شهد آن باید به راحتی به عمق کیک نفوذ کند، مایه کیک را داخل قالب بریزید.

مرحله پنجم

بسبوسه را در طبقه وسط فر با دمای ۱۸۰ درجه به مدت ۴۵ دقیقه بپزید، حرارت پایین را انتخاب و فن را روشن کنید.

مرحله ششم

در این حین، شیر را با نصف پیمانه باقی‌مانده از شکر در یک شیرجوش یا قابلمه با هم ترکیب کنید و روی حرارت قرار داده تا شهد شروع به جوشیدن کند، هد که بجوش آمد سریع خاموش کرده و کنار بگذارید تا خنک شود.

مرحله هفتم

بسبوسه که پخت، آن را از فر خارج کرده و و شهد خنک را روی بسبوسه داغ بریزید و برای حداقل ۲ ساعت اجازه دهید تا کاملا شهد به خورد بسبوسه برود و خنک شود.

مرحله هشتم

کیک بسبوسه را با پرک یا خلال بادام سرو کنید.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • دقت کنید که آرد سمولینا قابل جایگزین شدن با آرد دیگری نیست ، همچنین شیرخشک نباید شور باشد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

4 دیدگاه برای “کیک بسبوسه”

زهرهsays:

سلام مریم جان. لیست مواد لازم نیست چرا؟

ملیکهsays:

عزیزم با تشکر از شما میخواستم بگم مقدار آرد اینجا قید نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید