طرز تهیه گرانولا

گرانولا

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی صبحانهدسر

گرانولا یکی از تنقلاتی است که بسیار مغذی و سالم است. گرانولا از ترکیب غلات، مغزهای خوراکی، عسل و میوه‌های خشک تهیه می‌شود. ترکیب گرانولا با شیر یا ماست ایسلندی یا میوه ای می‌تواند یک صبحانه یا میان‌وعده‌ی سالم و پر انرژی باشد. گرانولا در قرن 19 میلادی در آمریکا اختراع شد و به مرور با اضافه شدن مغز آجیل و میوه به اوج محبوبیت رسید. گرانولا ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. گرانولا بسیار پرانرژی و کم‌حجم است و در سفرهای طبیعت گردی نیز برای صبحانه یا میان‌وعده می‌توانید کمی گرانولا همراه خود ببرید. از حالا می‌توانید گرانولای خوشمزه و تازه خانگی تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی گرانولا

جو دو سر پرکدو و نيم پيمانه
گردوي نيم‌كوبنصف پيمانه
بادام نيم‌كوبنصف پيمانه
روغنيك‌سوم پيمانه
تخم كدونصف پيمانه
كشمش و نارگيل خشك هركدام4 قاشق غذاخوري
پسته نيم‌كوبنصف پيمانه
عسلدو سوم پيمانه
دارچينيك قاشق غذاخوري

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهيه گرانولا

در ابتدا عسل را روی بخار کتری قرار داده تا گرم و روان شود. سپس روغن گیاهی و پودر دارچین را به آن اضافه و با هم مخلوط کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهيه گرانولا

زمانی که ترکیبی یکدست بدست آمد، جو دوسر پرک شده درشت یا ریز بسته به سلیقه شما را به آن اضافه و با لیسک مخلوط کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهيه گرانولا

زمانی که جو دوسرپرک، عسل، روغن و دارچین با هم ترکیب شدند، مغزها شامل گردو، پسته، بادام و تخم کدو یا هر مغزی که باب سلیقه شما باشد را اضافه کنید. انتخاب مغزها کاملا به سلیقه‌ی شما بستگی دارد؛ می‌توانید از فندق، بادام زمینی، تخم آفتابگردان یا هر مغز دیگری هم استفاده کنید.

در این مرحله شیرینی گرانولا را تنظیم کنید و در صورت نیاز مقداری عسل به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهيه گرانولا

کف سینی فر یا قالب مورد نظر خود را یک لایه کاغذ روغنی یا ورق تفلون قرار دهید و مواد گرانولا را به ضخامت تقریبا ۲ سانتی‌متر در آن بریزید. مواد را در تمام قالب به‌صورت یکنواخت پخش کنید. قالب را به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه (با توجه به حرارت فر)، در طبقه‌ی وسط با دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار دهید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهيه گرانولا

در حین پخت حداقل ۳ بار قالب را از فر خارج و با استفاده از یک کاردک یا قاشق گرانولا را زیرورو کنید تا همه جای آن به صورت یکنواخت برشته شود.

دقت کنید که پخت با سرعت پایین تر در طعم دلپذیر گرانولا تاثیر زیادی دارد.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهيه گرانولا

وقتی قالب را از فر خارج کردید، تا گرانولا داغ و نرم است آن را از کاغذ روغنی جدا کنید. گرانولا پس از خنک شدن سفت و ترد می‌شود و به دلیل عسلی که دارد به کاغذ روغنی می‌چسبد.

بعد از اینکه گرانولا خنک شد، کشمش و نارگیل خشک را به آن اضافه کنید. در این مرحله می‌توانید از توت خشک، کرنبری، خرمای خشک خرد شده یا هر نوع میوه‌ی خشک دیگری هم استفاده کنید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهيه گرانولا

گرانولا را در یک ظرف دردار بریزید تا کیفیت آن برای مدت طولانی‌تری حفظ شود.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهيه گرانولا

گرانولا را می‌توانید با ماست یا شیر در کنار میوه‌های تازه مثل موز و توت فرنگی سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید. علاوه بر این، گرانولا به‌صورت خشک یک غذای کم‌حجم و مغذی است و برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی بسیار مناسب است.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهيه گرانولا

فوت آشپزباشی

  • دقت کنید در هنگام تهیه گرانولا حرارت فِر بیش از اندازه نباشد و چند بار آن را مخلوط کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید