طرز تهیه شله زرد ساده و خوشمزه

شله زرد

  • زمان آماده سازی ۹0 دقیقه
  • مناسب برای ۵ نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسر

شله زرد یک دسر سنتی ایرانی با عطر و طعم خاص و بی نظیرو همچنین بافتی لطیف و بسیار پرطرفدار می‌باشد. شله زرد در مراسم‌های مختلف و به خصوص سفره‌های افطار ماه رمضان جایگاه ویژه‌ای دارد . طرز پخت شله زرد ساده است اما فوت و فن خاصی دارد که با رعایت آن‌ها شله زرد شما آب نمی‌اندازد و به یک دسر مجلسی خوش‌رنگ با عطر و طعمی منحصربه‌فرد تبدیل می‌شود. زعفران ایرانی ماده‌ی اصلی در تهیه شله زرد محسوب می‌شود که باید در میزان استفاده از آن دقت کرد؛ چراکه اگر وقتی به اندازه‌ی کافی از زعفران استفاده نکنید، رنگ شله زرد کم‌رنگ و طعم و عطر آن ضعیف می‌شود و اگر زعفران شله زرد زیاد باشد، طعم آن بیش از حد قوی و حتی تلخ می‌شود. پس با انجام یکسری نکات می‌توانید این دسر اصیل ایرانی را به بهترین نحو تهیه کنید . برای آموزش یک شله زرد مجلسی وبی نظیر همراه فودی مریم باشید

مواد لازم برای تهیه شله زرد

دارچینبه میزان لازم
شکردو و نیم پیمانه
روغن جامد1 قاشق غذاخوری
کره40 گرم
خلال بادامنصف پیمانه
برنج ابرانی ترجیحا نیم‌دانهیک و یک‌چهارم پیمانه
زعفراننصف قاشق چای‌خوری
خلال پسته و گل برای تزیینبه میزان لازم
هل ساییده10 عدد
گلابنصف پیمانه

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه شله زرد

برای شروع پخت شله زرد، زعفران را ساییده و در ظرفی مناسب بریزید و روی آن مقداری آب‌جوش یا یخ بسته به سلیقه خود بریزید، درب آن را بسته و اجازه بدهید تا دم بکشد. زعفران باید غلیط دم شود.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه شله زرد

هل را هم  آسیاب کرده و به طور جداگانه با مقداری آب جوش دم کنید. پودر هل هم باید غلیظ دم شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه شله زرد

ابتدا برنج نیم‌دانه یا دانه کامل ایرانی و باکیفیت را با ۱۱ پیمانه آب ولرم و ۱ قاشق چای‌خوری نمک به مدت ۳ الی ۴ ساعت خیس کنید. سپس برنج را درون یک قابلمه‌ی بزرگ بریزید و اجازه دهید آب آن به جوش بیاید. وقتی آب برنج جوش آمد به کمک یک قاشق یا کفگیر، کف برنج را از روی آب بردارید. بعد در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید برنج برای مدت ۳ ساعت با شعله‌ی کم بپزد و کاملا شکفته و نرم شود. در صورت دلخواه می‌توانید از برنج نیم‌دانه هم برای تهیه شله زرد استفاده کنید. در این بین حتما هر ۱۰ دقیقه در قابلمه را بردارید و برنج را هم بزنید تا ته نگیرد. همچنین دقت کنید که در انتهای پخت برنج هیچ آبی نداشته باشد چون شله زرد بعد از اضافه کردن شکر شل‌تر می‌شود. بهتر است از قابلمه استیل یا روی برای شله زرد استفاده کنید، چرا که در قابلمه نچسب ممکن است مقداری از ته دیگ موقع هم زدن جدا شده و در شله زرد پخش شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه شله زرد

وقتی برنج شما کاملا نرم شد و هیچ آب اضافی نداشت، زعفران دم کرده را به همراه خلال بادام به آن اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه شله زرد

اجازه دهید زعفران برای ۱۰ دقیقه با برنج بپزد و خوب به خورد برنج برود. سپس شکر را به آن اضافه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه شله زرد

زمانی که شکر کاملا به خورد شله زرد رفت، هل دم کرده را از صافی رد و به شله زرد اضافه کنید. تفاله‌ی هل را نباید اضافه کنید تا دانه‌های سیاه هل تغییری در بافت و ظاهر شله زرد ایجاد نکند.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه شله زرد

شله زرد را هم بزنید و سپس گلاب، کره و روغن جامد را به آن اضافه کنید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه شله زرد

در نهایت حرارت را خاموش و یک دم‌کنی روی در قابلمه بگذارید و اجازه دهید تمام مواد با هم برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه جا بیفتند. سپس شله زرد را در ظرف بکشید و روی آن را با دارچین، گل سرخ و خلال پسته تزئین کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه شله زرد

فوت آشپزباشی

  • دقت کنید قبل از اضافه کردن شکر، برنج کاملا شفته شود و لعاب دار شود تا شله زرد شما آب نیاندازد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید