چیز کیک نیویورکی

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسرکیک

چیز کیک یکی از محبوب‌‌ترین وقدیمی ترین دسر‌‌های دنیاست که برخلاف نام آن در دسته کیک‌‌ها قرار نمی‌‌گیرد و معمولاً در دسته تارت ها قرار می‌‌گیرد. سال هاست ترکیب عجیب پنیر با بیسکوئیت، خامه و شکر بسیار پرطرفدار شده‌‌است. چیزکیک نیویورکی با ترکیب پنیر خامه‌‌ای، خامه ترش وخامه بافت بسیار نرم و خامه‌‌ای لذیذی تشکیل می‌‌دهند. این دسر بصورت سرد سرو می‌‌شود و شما می‌‌توانید شبِ قبل از مهمانی آن را تهیه کنید و در یخچال نگه دارید. چیز کیک نیویورکی از نوع پختنی است اما تهیه آن چندان سخت نیست. همراه فودی مریم باشید تا دستور تهیه این دسر خوشمزه را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه چیز کیک نیویورکی

بیسکویت220گرم (مادر، پتی بور ساده یا ساقه طلایی)
کره100 گرم
خامه200 گرم
نشاسته ذرت2 قاشق غذاخوری
شکر3/4 لیوان (معادل 200 میلی لیتر)
ماست خامه‌ای یا خامه ترش150 گرم
وانیلنصف قاشق چایخوری
پنیر خامه‌ای یا لبنه400 گرم
تخم مرغ3 عدد
رنده پوست لیمو1 قاشق چای‌خوری

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

برای شروع بیسکویت‌ها را در میکسر کاملا پودر کنید. اگر میکسر ندارید می‌توانید از گوشت کوب یا حتی ته لیوان هم استفاده کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

کره را به روش بن‌ماری روی بخار کتری آب کنید. کره‌ی آب‌شده را همراه دارچین به بیسکویت‌ها اضافه و همه‌ی مواد را با هم میکس کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

مخلوط بیسکویت، کره و دارچین را کف یک قالب کمربندی با قطر ۲۰ الی ۲۳ سانتی‌متر بریزید و با پشت قاشق آن را به صورت یکنواخت فشرده کنید. سپس آن را برای ۳۰ دقیقه داخل فریزر قرار دهید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

با استفاده از همزن یا میکسر، پنیر خامه‌ای و شکر را با هم مخلوط کنید. سپس خامه و ماست خامه‌ای (یا خامه‌ی ترش) را به آن اضافه و باز مخلوط کنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

وقتی پنیر، شکر، خامه و ماست با هم ترکیب شدند، تخم مرغ‌ها را یکی یکی به همراه وانیل به مخلوط اضافه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

پوست لیموی رنده شده و نشاسته‌ی ذرت را اضافه و باز مخلوط کنید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

قالب را از فریزر خارج کنید و به کمک فویل ۳ لایه دور تا دور قالب را از بیرون بپوشانید. دیواره‌های داخلی را هم می‌توانید به کمک کره چرب کنید و مثل تصویر با کاغذ روغنی بپوشانید.
فر را از ۱۵ دقیقه قبل روی دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد روشن کنید و اجازه دهید تا گرم شود. سپس چیز کیک را داخل قالب بریزید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

در مرحله‌ی آخر یک ظرف بزرگ که قابلیت قرار گرفتن در فر را داشته باشد آماده کنید و قالب چیزکیک را درون آن قرار دهید. داخل ظرف بیرونی آب جوش بریزید، تا جایی که یک سوم ارتفاع قالب در آب فرو رود.

برای فر گازی، دما را روی ۱۷۰ درجه و اگر فر برقی دارید دما را روی ۱۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید و به چیز کیک ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زمان دهید. وقتی روی چیزکیک طلایی شد، فر را خاموش کنید و اجازه دهید چیز کیک یک ساعت داخل فر بماند و بعد آن را از فر خارج کنید. زمانی که چیز کیک به دمای محیط رسید، آن را به یخچال منتقل کنید و حداقل ۴ ساعت اجازه دهید تا خودش را بگیرد.

نکته: زمانی که چیز کیک را از فر خارج می‌کنید، ممکن است وسط آن کمی شُل به نظر برسد، اما این حالت طبیعی است و جای نگرانی ندارد. چیز کیک بعد از قرار گرفتن در یخچال سفت می‌شود.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

فوت آشپزباشی

  • چیز کیک حداقل یک شب در یخچال استراحت کند تا بافت بهتری پیدا کند.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید