چیزکیک نیویورکی

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسرکیک

چیز کیک یکی از محبوب‌‌ترین وقدیمی ترین دسر‌‌های دنیاست که برخلاف نام آن در دسته کیک‌‌ها قرار نمی‌‌گیرد و معمولاً در دسته تارت ها قرار می‌‌گیرد. سال هاست ترکیب عجیب پنیر با بیسکوئیت، خامه و شکر بسیار پرطرفدار شده‌‌است. چیزکیک نیویورکی با ترکیب پنیر خامه‌‌ای، خامه ترش وخامه بافت بسیار نرم و خامه‌‌ای لذیذی تشکیل می‌‌دهند. این دسر بصورت سرد سرو می‌‌شود و شما می‌‌توانید شبِ قبل از مهمانی آن را تهیه کنید و در یخچال نگه دارید. چیزکیک نیویورکی از نوع پختنی است اما تهیه آن چندان سخت نیست. همراه فودی مریم باشید تا دستور تهیه این دسر خوشمزه را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای تهیه چیزکیک نیویورکی

بیسکویت وانیلی۲۲۰ گرم (مادر، پتی بور ساده یا ساقه طلایی)
کره۱۰۰ گرم
خامه۲۰۰ گرم
نشاسته ذرت۲ قاشق غذاخوری
شکرسه‌چهارم پیمانه
ماست خامه‌ای یا خامه ترش۱۰۰ گرم
وانیلنصف قاشق چایخوری
پنیر خامه‌ای یا ماسکارپونه۴۰۰ گرم
تخم مرغ۳ عدد
رنده پوست لیمو۱ قاشق چای‌خوری

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

برای تهیه چیزکیک نیویورکی، بیسکویت‌ها را در میکسر کاملا پودر کنید. البته می‌توانید از گوشت کوب یا وردنه یا حتی ته لیوان هم استفاده کنید، تنها کافیست بیسکوییت‌ها را در یک زیپ‌کیب قرار داده و با وردنه هر وسیله ای که در اختیار دارید، بیسکوییت ها را خرد کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

کره را به روش بن‌ماری روی بخار کتری ذوب کنید. کره‌ی آب‌شده را همراه دارچین به بیسکویت‌ها اضافه و همه‌ی مواد را با هم میکس یا با لیسک مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

ترکیب بیسکوییت را کف یک قالب کمربندی با قطر ۲۰ الی ۲۳ سانتی‌متر بریزید و با پشت قاشق یا لیوان آن را به صورت یکنواخت فشرده کنید. سپس آن را برای ۳۰ دقیقه داخل فریزر قرار دهید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

پنیر خامه ای و شکر را با همزن دستی یا برقی هم‌ می‌زنیم تا کاملا یکدست شود. سپس خامه و ماست خامه‌ای (یا خامه‌ی ترش) را به آن اضافه و باز مخلوط کنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

زمانی که پنیر و شکر و ماست کاملا یکدست شدند، تخم مرغ‌ها را یکی یکی به همراه وانیل به مخلوط اضافه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

به دلخواه پوست لیموی رنده شده و نشاسته‌ی ذرت را اضافه و باز مخلوط کنید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

قالب را از فریزر خارج کنید و به کمک فویلی ضخیم یا ۳ لایه دور تا دور قالب را از بیرون بپوشانید. دیواره‌ داخل قالب را برای تمیزی نتیجه کار با کاغذ روغنی بپوشانید.

سپس مایه پنیری را داخل قالب بریزید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

در مرحله‌ی آخر یک ظرف بزرگ با دیواره های حداقل ۴ سانتی متری که قابلیت قرار گرفتن در فر را داشته باشدتا نیمه از آب جوش پر میکنیم و قالب چیزکیک را در آن قرار می‌دهیم، طوری که تا نیمی از ارتفاغ قالب را فرابگیرد.

دمای فر را روی ۱۶۰ ردجه تنظیم کنید، حرارت از پایین به همراه فن روشن، به چیز کیک ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زمان دهید. وقتی روی چیزکیک طلایی شد، فر را خاموش کنید و اجازه دهید چیز کیک یک ساعت داخل فر بماند و بعد آن را از فر خارج کنید. برای جلوگیری از ترک خوردن چیزکیک زمانی که به دمای محیط رسید، آن را به یخچال منتقل کنید و حداقل ۴ ساعت تا ۱ شب اجازه دهید تا خودش را بگیرد.

نکته: زمانی که چیز کیک را از فر خارج می‌کنید، ممکن است وسط آن کمی شُل به نظر برسد و با تکان دادن غالب مثل ژله بلرزد، اما این حالت طبیعی است و جای نگرانی ندارد. چیز کیک بعد از قرار گرفتن در یخچال سفت می‌شود.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه چیز کیک نیویورکی

فوت آشپزباشی

  • چیز کیک حداقل یک شب در یخچال استراحت کند تا بافت بهتری پیدا کند.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید