shirberenj

شیر برنج

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسر

بدون شک شیر برنج یکی از دسرهای خوشمزه و پرطرفدار است. قرن هاست که در سراسر دنیا بخصوص آسیا که برنج جزو مواد‌غذایی اصلی می‌باشد، شیر برنج به شکل‌های گوناگون پخته می‌شود. در کشورهای دیگر این دسر با نام پودینگ برنج شناخته می‌شود که با تفاوت‌هایی مثلا اضافه کردن مربا، شیره خرما و یا شیره افرا بعنوان شیرینی دسر و همچنین طعم دهنده‌هایی مانند شیر نارگیل، انواع آجیل و تخم مرغ از جمله این تفاوت‌هاست. اما شیر برنج سنتی ایرانی در کنار سفره‌های افطار، در مجالس به عنوان دسر و یا حتی صبحانه نیزمی‌تواند سرو شود. در آشپزی سنتی ایرانی شیر برنج را به شکل هنرمندانه‌ای با پودر دارچین و گل سرخ تزئین می‌کنند تا علاوه بر جلوه زیبا طبع سرد شیر و برنج خنثی شود. شیر برنج سرشار از کلسیم و ویتامین‌ها است درنتیجه ارزش غذایی بالایی نیز دارد . برای دستور پخت شیر برنج همراه فودی مریم باشید .

مواد لازم برای تهیه شیر برنج

آب2 لیتر
خامه صبحانه3 قاشق غذاخوری
شکر8 قاشق غذاخوری
برنج ایرانینیم‌دانه 1 پیمانه
پودر هل(یا هل دم‌کرده)5 عدد
گلابنصف پیمانه
شیر1 لیتر

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه شیر برنج

برنج را از حداقل ۲ ساعت قبل در آب بخیسانید، در قابلمه بریزید و یک لیتر از آب را به آن اضافه کنید. روی حرارت متوسط قرار داده تا به جوش بیاید، بعد از به جوش آمدن آب، حرارت را کم کنید. در قابلمه را باز بگذارید و هر ۱۰ دقیقه آن را هم بزنید تا برنج ته نگیرد.

نکته: در صورتی که برنج نیم‌دانه نداشتید، برنج معمولی را از شب قبل در آب ولرم بخیسانید، سپس آن را آبکش کنید، بین یک دستمال تمیز قرار دهید و با فشار دست یا گوشت‌کوب کمی خرد کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه شیر برنج

مابقی آب را کم کم و هر زمان که آب برنج کم شد اضافه کنید. دقت کنید که ترکیب برنج و آب باید غلیظ باشد و آب اضافی نداشته باشد. اجازه دهید برنج کاملا شفته شود و به ترکیب نسبتا یکدستی برسید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه کیک سیب و دارچین

وقتی برنج کاملا پخت و شفته شد، شیرهم‌دمای محیط را در ۳ مرحله به آن اضافه کنید. بعد از هر مرحله اضافه کردن شیر، ۱۵ دقیقه زمان بدهید تا خوب به خورد برنج برود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه کیک سیب و دارچین

وقتی تمام شیر را اضافه کردید، مرتب هم بزنید تا ترکیب شیر و برنج کاملا یک‌دست شود و ۱۵ دقیه زمان دهید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه کیک سیب و دارچین

در این مرحله شکر را اضافه کنید. میزان شکر کاملا به ذائقه‌ی شما بستگی دارد، اما بهتر است شیر برنج شیرینی ملایمی داشته باشد.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه کیک سیب و دارچین

بعد از شکر گلاب و  عرق هل یا پودر هل را اضافه کنید. اگر پودر هل شما درشت است، برای این که دانه‌های آن در شیر برنج دیده نشود، می‌توانید آن را دم و از صافی رد کنید و بعد در شیر برنج بریزید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه کیک سیب و دارچین

شیر برنج که آماده شد، شعله‌ی گاز را خاموش کنید. یک ملاقه از شیر برنج را با خامه ی هم‌دمای محیط مخلوط و به شیر برنج اضافه کنید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه کیک سیب و دارچین

شیر برنج شما آماده است و می‌توانید آن را با دارچین، گل سرخ و خلال پسته و بادام تزیین کنید.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • برای تهیه شیر برنج یک‌دست و جاافتاده، اجازه دهید برنج قبل از اضافه کردن شیر بطور کامل لِه و شفته شود.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید