halvahavij

حلوا هویج

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی حلوادسر

حلوا یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین دسرهای ایرانی است. انواع حلوا در مناسبت‌های مختلف در سراسر ایران تهیه می‌شود. حلوای هویج یکی از معروف‌ترین انواع حلوا در ایران می‌باشد. حلوا در سراسر ایران با روش‌های مختلفی تهیه می‌شود. این تفاوت‌ها عمدتا در نوع شیرینی و اضافه کردن برخی مغزها به حلوا می‌باشد. تهیه حلوای هویج کار سختی نیست و با مواد اولیه ساده می‌توانید این حلوای لطیف و خوش عطر و طعم را تهیه کنید. برای تهیه یک حلوای متفاوت همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی حلوا هویج

هویج500 گرم
زعفران دم کرده3 قاشق غذاخوری
کره40 گرم
گلاب شیرنصف پیمانه
آرد شیرینی‌پزی1 پیمانه
روغن مایعنصف پیمانه
شکریک پیمانه
هل ساییدهیک چهارم قاشق چای‌خوری

مرحله اول

مرحله اول ار طرز تهیه حلوا هویج

برای تهیه حلوا هویج، در ابتدا باید شیره این حلوا را تهیه کنیم، هویج‌ها را پوست گرفته و خرد کنید و با شیر یا آب روی حرارت قرار دهید تا برای ۴۰ دقیقه کاملا بپزند. سپس هویج‌ها را از آب یا شیر جدا کنید و در مخلوط کن یا غذاساز ریخته و پوره کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم ار طرز تهیه حلوا هویج

آرد سفید را در تابه الک کنید و با حرارت ملایم به طور مداوم تفت دهید تا بوی خامی‌ آن از بین برود و کم کم شروع به تغییر رنگ کند.

نکته: در این مرحله لازم است برای جلوگیری از سوختن آرد، آن را بطور مداوم هم بزنید و حرارت را بالا نبرید، در پخت حلوا مهم‌ترین نکته نوع تفت آرد هست که باید با حرارت ملایم انجام شود.

مرحله سوم

مرحله سوم ار طرز تهیه حلوا هویج

۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت بعد از تفت دادن آرد روی حرارت ملایم، عطر آرد تفت داده بلند می شود و شروع به تغییر رنگ می‌کند. زمانی که رنگ آرد یک درجه تیره‌تر شد، آماده است و نباید بیش از این تغییر رنگ دهد؛ چراکه حلوای هویج نباید تیره رنگ باشد. بعد از تفت خوردن حتما آرد را دوباره الک کنید تا یک دست شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم ار طرز تهیه حلوا هویج

هویج پوره شده را همراه با شکر، گلاب، هل و زعفران دم کرده روی حرارت قرار دهید تا فقط شکر حل شود، دقت کنید که نیازی به جوشیدن هویج و شکر و گلاب نیست.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه حلوا هویج

آرد را بعد از الک کردن مجدد، به تابه برگردانید و کره و روغن مایع را به آن اضافه کنید و حرارت دهید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه حلوا هویج

زمانی که ترکیب آرد و روغن داغ شد و کره کاملا ذوب شد، شهد هویج را کم کم به آن اضافه کنید و مدام هم بزنید تا حلوا به آرامی شکل بگیرد و منسجم شود. در این مرحله هم حرارت باید ملایم باشد تا هویج‌ها نسوزد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه حلوا هویج

در عکس بالا حلوای شکل گرفته را می‌بینید که به راحتی از تابه جدا می‌شود. حالا با حرکت گهواره‌ای به حلوا فرم دهید و آن را در ظرف سرو قرار دهید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه حلوا هویج

حلوا را به شکل دلخواه تزئین کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه حلوا هویج

فوت آشپزباشی

  • هویج را کاملا پوره کنید تا در حلوا دیده نشود.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید