noon-khamei

نان خامه‌ای

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسرکوکی

اگر بگوییم نان خامه‌ای ، محبوب‌ترین شیرینی تر بین مردم ایران است، چندان بیراه نگفته‌ایم. طعم خامه‌ سفید شیرین مابین یک نان تازه و ترد لذتبخش تر می‌شود. برای تهیه این نارنجک‌های خوشمزه ابتدا باید با دستور پخت خمیرِ نان خامه‌ای آشنا شوید. خمیر نان خامه‌ای را که خمیر کلمی نام دارد، ابتدا با فرم اسپیرال در فر می‌پزند تا داخل آن پوک شود؛ سپس آن را با خامه‌ی سفید، کرم کاستارد و یا بستنی پر می‌کنند. شاید پیش خودتان فکر کنید دستور پخت شیرینی تر باید پیچیده باشد، اما پختن نان خامه‌ای در خانه چندان هم دشوار نیست؛ تنها با رعایت چند نکته می‌توانید نان خامه‌ای خوشمزه و البته تازه در خانه تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید تا فوت و فن‌های تهیه نان خامه‌ای را بیاموزید .

مواد لازم برای تهیه نان خامه‌ای

تخم مرغ4 عدد
خامه قنادی250 گرم
کره 50 گرم
ماسورهسایز بزرگ و کوچک
آب200 میلی لیتر
نمک و وانیلهر کدام 1/2 قاشق چای‌خوری
شکر1 قاشق غذاخوری
بکینگ پودر1 قاشق مرباخوری لبریز
آرد سفید250 میلی لیتر

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه نان خامه‌ای

برای شروع آب را با شکر، نمک و کره در یک تابه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه نان خامه‌ای

به محض این که آب و کره جوش آمد، حرارت گاز را کم و آرد سفید را که از قبل الک کرده‌اید یکجا به آن اضافه کنید. مواد را به مدت ۵ دقیقه به صورت خیلی سریع هم بزنید تا آرد گلوله نشود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه نان خامه‌ای

خمیر را از تابه خارج و به یک ظرف دیگر منتقل کنید تا کاملا خنک شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه نان خامه‌ای

بعد از خنک شدن خمیر، آن را در غذاساز یا یک کاسه‌ی بزرگ بریزید و تخم مرغ‌ها را یکی یکی به آن اضافه کنید. با اضافه کردن هر تخم مرغ مواد را برای یک دقیقه با دور متوسط هم بزنید. وانیل را هم همراه با تخم مرغ‌ها به خمیر اضافه کنید و هم بزنید.
نکته: تخم مرغ چهارم را کم کم اضافه کنید تا خمیر به غلظت دلخواه برسد. خمیر کلمی یا خمیر نان خامه‌ای نه باید خیلی شل باشد که از قاشق شره کند و نه باید خیلی سفت باشد.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه نان خامه‌ای

وقتی خمیر به غلظت مورد نظر رسید، بیکینگ پودر را به آن اضافه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه نان خامه‌ای

کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار دهید و سطح آن را با کره یا روغن جامد کمی چرب کنید. خمیر را در قیف قنادی بریزید و با استفاده از ماسوره‌ی سایز بزرگ شکوفه‌هایی با سایز دلخواهتان روی سینی فر درست کنید. برای این که بدانید غلظت خمیر شما مناسب است دقت کنید که (مانند تصویر) شیارهایی که توسط ماسوره در شکوفه‌ها ایجاد می‌شود نباید از بین برود و تخت شود.
فر را باید از ۳۰ دقیقه قبل گرم کنید. فرهای گازی را با ۲۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و فرهای برقی را با ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد داغ کنید. سپس نان‌های خامه‌ای را با همین دما داخل فر قرار دهید و به آن ۲۵ دقیقه زمان دهید تا کاملا بپزد و پف کند.
نکته: در حین پخت به هیج وجه درب فر را باز نکنید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه نان خامه‌ای

در این بین خامه‌ی قنادی را از فریزر خارج کنید تا یخ آن آب شود و حالت خمیر پیدا کند. سپس آن را با دور تند همزن هم بزنید تا فرم بگیرد و آنقدر سفت شود که وقتی ظرف را برمی‌گردانیم از آن بیرون نریزد.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه نان خامه‌ای

در مرحله‌ی آخر وقتی نان‌ها را از فر خارج کردید و خنک شدند، یک شیار در کف آن‌ها ایجاد کنید. ماسوره‌ی سایز کوچک را درون قیف قرار دهید، خامه را در قیف بریزید و سپس نان‌ها را از خامه پر کنید. بعد از این کار اجازه دهید نان خامه‌ای چند ساعت در یخچال بماند.
در نهایت می‌توانید نان‌های خامه‌ای را با سس شکلات و ترافل رنگی تزئین کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه نان خامه‌ای

فوت آشپزباشی

  • بهتر است فِر از قبل با دمای 220 درجه داغ باشد و بعد از قرار دادن نان‌ها تا زمانی که نان خامه‌ای کاملا پف کند دمای فر 200 درجه باشد و بعد از پف کردن و کمی طلایی شدن دما را به 180 درجه پایین می‌آوریم و اجازه میدهیم تا مغز شیرینی بپزد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید