noon-khamei

نان خامه‌ ای

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی دسرکوکی

اگر بگوییم نان خامه‌ ای ، محبوب‌ترین شیرینی تر بین مردم ایران است، چندان بیراه نگفته‌ایم. طعم خامه‌ سفید شیرین مابین یک نان تازه و ترد لذتبخش تر می‌شود. برای تهیه این نارنجک‌های خوشمزه ابتدا باید با دستور پخت خمیرِ نان خامه‌ ای آشنا شوید. خمیر نان خامه‌ ای را که خمیر کلمی نام دارد، ابتدا با فرم اسپیرال در فر می‌پزند تا داخل آن پوک شود؛ سپس آن را با خامه‌ی سفید، کرم کاستارد و یا بستنی پر می‌کنند. شاید پیش خودتان فکر کنید دستور پخت شیرینی تر باید پیچیده باشد، اما پختن نان خامه‌ای در خانه چندان هم دشوار نیست؛ تنها با رعایت چند نکته می‌توانید نان خامه‌ ای خوشمزه و البته تازه در خانه تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید تا فوت و فن‌های تهیه نان خامه‌ ای را بیاموزید .

مواد لازم برای تهیه نان خامه‌ ای

تخم مرغ۴ عدد
خامه قنادی۲۵۰ گرم
کره ۵۰ گرم
ماسورهسایز بزرگ و کوچک
آب۲۰۰ میلی لیتر
نمک و وانیلهر کدام یک دوم قاشق چای‌خوری
شکر۱ قاشق غذاخوری
بکینگ پودر۱ قاشق مرباخوری لبریز
آرد سفید۲۵۰ میلی‌لیتر

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه نان خامه‌ای

برای تهیه نان خامه ای، در ابتدا، آب، شکر، کره و نمک را در یک تابه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا اطراف آن شروع به جوش‌های ریز کند. دقت کنید که این ترکیب نباید زیاد بجوشد چرا که رطوبت خمیر کم و نان شما سفت و خشک خواهد شد.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه نان خامه‌ای

به محض این که آب و کره جوش آمد، حرارت را کم و آرد سفید را که از قبل الک کرده‌اید یکجا به آن اضافه کنید. مواد را به مدت ۵ دقیقه به صورت خیلی سریع هم بزنید تا آرد گلوله نشود و همچنین با داغ زدن خمیر بخشی از طبخ آرد را انجام می‌دهیم.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه نان خامه‌ای

خمیر را از تابه خارج و به کاسه همزن منتقل کنید تا ولرم شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه نان خامه‌ای

بعد از ولرم شدن خمیر، تخم مرغ‌ها را یکی یکی به آن اضافه کنید. با اضافه کردن هر تخم مرغ مواد را برای یک دقیقه با دور متوسط هم بزنید. وانیل را هم همراه با تخم مرغ‌ها به خمیر اضافه کنید و هم بزنید.

نکته: تخم مرغ چهارم را کم کم اضافه کنید تا خمیر به غلظت دلخواه برسد. خمیر نان خامه‌ای یا اکلر نه باید خیلی شل باشد که از قاشق شره کند و نه باید خیلی سفت باشد. که از قیف به سختی بیرون بیاید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه نان خامه‌ای

وقتی خمیر به غلظت مورد نظر رسید، بیکینگ پودر را به آن اضافه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه نان خامه‌ای

کف سینی فر را کاغذ روغنی یا کاغذ تفلون قرار دهید و سطح آن را با روغن جامد کمی چرب کنید. خمیر را در قیف قنادی بریزید و با استفاده از ماسوره‌ی سایز بزرگ شکوفه‌هایی با سایز دلخواهتان روی سینی فر درست کنید. برای این که بدانید غلظت خمیر شما مناسب است دقت کنید که (مانند تصویر) شیارهایی که توسط ماسوره در شکوفه‌ها ایجاد می‌شود نباید از بین برود و تخت شود.

فر را باید از ۳۰ دقیقه قبل با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد داغ کنید. سپس نان‌های خامه‌ای را با همین دما داخل فر قرار دهید و به آن ۱۵ دقیقه زمان دهید تا کاملا پف کند، بعد از پف کردن نان‌÷ا دما را روی ۱۸۰ گذاشته تا مغزپخت شوند.

نکته: در حین پخت به هیج وجه درب فر را باز نکنید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه نان خامه‌ای

در این بین خامه‌ی قنادی را از فریزر خارج کنید تا نرم شود و حالت خمیر پیدا کند. وقتی نان‌ها را از فر خارج کردید و خنک شدند، خامه را با دور تند همزن هم بزنید تا فرم بگیرد و آنقدر سفت شود که وقتی ظرف را برمی‌گردانیم از آن بیرون نریزد.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه نان خامه‌ای

یک شیار در کف نان‌ها  ایجاد کنید. ماسوره‌ی سایز کوچک را درون قیف قرار دهید، خامه را در قیف بریزید و سپس نان‌ها را از خامه پر کنید. بعد از این کار اجازه دهید نان خامه‌ای چند ساعت در یخچال بماند.

در نهایت می‌توانید نان‌های خامه‌ای را با سس شکلات و ترافل رنگی تزئین کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه نان خامه‌ای

فوت آشپزباشی

  • بهتر است فِر از قبل با دمای 220 درجه داغ شود و بعد از قرار دادن نان‌ها تا زمانی که نان خامه‌ای کاملا پف کند دمای فر 200 درجه باشد و بعد از پف کردن و کمی طلایی شدن دما را به 180 درجه پایین می‌آوریم و اجازه میدهیم تا مغز شیرینی بپزد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید