mosamabademjan

مسما بادمجان

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی غذای اصلیپلو خورش

یکی از خورش‌های اصیل شمال ایران خورش مسما بادمجان است. بادمجان طرفداران زیادی دارد که قطعا این غذا نیز آن‌هارا مجذوب خود خواهد کرد. اصلی‌ترین تفاوت خورش مسما بادمجان و خورش بادمجان وجود مرغ در این غذاست. اگرچه در شمال کشور این غذا معمولا با مرغ تهیه می‌شود، اما با توجه به سلیقه هر فرد می‌توان خورش مسما بادمجان را با مرغ یا گوشت تهیه کرد که هر دو بسیار خوشمزه هستند. طعم دهنده اصلی این خورش غوره است که ترشی خاصی به این خورش می‌دهد. شما می‌توانید برای تمام سال غوره را در فریزر به خوبی نگهداری کنید. ترکیب جذاب مرغ و بادمجان در کنار پلو، در خاطر شما خواهد ماند. با دستور پخت خورش مسما بادمجان همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی مسما بادمجان

زردچوبه، ادویه کاری، فلفل سیاه، نمکبه میزان دلخواه
زعفران دم کردهبه میزان لازم
گوجه فرنگی2 عدد
مرغ2 تکه
پیاز نگینی1 عدد
بادمجان قلمی4 عدد
غورهنصف پیمانه
رب گوجه فرنگییک و نیم قاشق غذاخوری

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه مسما بادمجان

برای شروع قسمت کلاهک بادمجان‌ها را نگه دارید و پوست آن‌ها را بگیرید. حالا دو یا سه برش عمودی روی هر بادمجان بزنید و برای یک ساعت در آب نمک غلیظ قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود. سپس بادمجان‌ها را با آب ولرم شسته و خشک کنید و در روغن سرخ کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه مسما بادمجان

زمانی که همه طرف بادمجان‌ها سرخ شد، آن‌ها را از تابه خارج کنید و روی یک حوله کاغذی قرار داده تا روغن اضافی آن حارج شود، دو طرف تکه‌های مرغ را به همراه کمی نمک و زردچوبه در همان تابه سرخ کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه مسما بادمجان

مرغ های سرخ شده را از تابه خارج کنید، پیاز را پوست گرفته و به صورت نگینی خرد کنید، حالا پیازها را در تابه تفت دهید و ادویه‌ها شامل ادویه کاری، زردچوبه و فلفل سیاه را به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه مسما بادمجان

بعد از تفت ادویه، رب گوجه‌فرنگی را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه مسما بادمجان

بعد از تفت دادن رب و رنگ انداختن آن به همراه پیاز، ۳ پیمانه آب جوش به آن اضافه کنید و اجازه دهید سس به جوش بیاید و بعد نمک آن را اندازه کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه مسما بادمجان

زمانی که سس جوشید ، تکه‌های مرغ سرخ شده را در آن قرار دهید و زمان دهید با درب بسته و حرارت کم برای مدت ۲ ساعت بپزد تا جا بیفتد. در حین پخت ۲ تا ۳ بار مرغ‌ها را پشت‌ورو کنید یا از سس روی تکه‌های مرغ بریزید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه مسما بادمجان

وقتی تکه‌های مرغ‌ کاملا پختند و خورش به روغن و جا افتاد، بادمجان‌های سرخ شده، گوجه‌فرنگی‌ها و غوره‌ها را در کنار مرغ‌ها قرار دهید. در این مرحله می‌توانید کمی آبغوره و همچنین زعفران دم‌کرده را اضافه کنید و ۳۰ دقیقه دیگر به خورش زمان پخت بدهید تا طعم همه‌ی مواد به خورد هم بروند.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه مسما بادمجان

خورش مسما بادمجان شما حاضر است. خورش را در ظرف مناسب سرو کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه مسما بادمجان

فوت آشپزباشی

  • ترشی غوره و آبغوره تاثیر به سزایی در بهبود طعم این خورش دارد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید