keyk tavalod

کیک تولد شماره ۲

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی کیکدسر

کیک تولد مهم‌ترین بخش یک تولد خاطره‌انگیز است. در سالیان اخیر کیک تولد به بخش اصلی جشن ها‌ی تولد تبدیل شده است. درست کردن کیک تولد در منزل کار چندان سختی نیست و شما می‌توانید در منزل خود کیک خوشمزه و بسیار تازه تهیه کنید. کیک تولد با درست کردن کیک اسفنجی وقرار دادن خامه، میوه، گردو و شکلات لابلای آن و در انتها خامه کشی و چند شمع روی آن تهیه می‌شود. از حالا به بعد کیک‌های تولد را در خانه تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک تولد

وانیلنصف قاشق چای‌خوری
آرد سفید سه صفر1 و 1/2 پیمانه
تخم مرغ6 عدد
بکینگ پودر1 قاشق مربا‌خوری
آب‌جوش5 قاشق غذاخوری
پودر قند یا پودر شکر3/4 پیمانه

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه کیک تولد

برای تهیه کیک تولد اول فر را روشن کنید تا گرم شود ، زرده و سفیده‌ی تخم مرغ‌هایی که تازه از یخچال خارج کرده اید را از هم جدا کنید. وقتی زرده‌ها را از سفیده‌ها جدا کردید.

نکته: وقتی تخم مرغ سرد است، زرده و سفیده راحت‌تر از هم جدا می‌شوند.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه کیک تولد

ابتدا سفیده‌های تخم‌مرغ را  با همزن برقی آن‌قدر بزنید تا پف کند و اگر کاسه را برگرداندید از آن شره نکند. ۲ قاشق غذاخوری از پودر قند را کم کم به سفیده اضافه کنید، کمی دیگر آن‌ها را بزنید و ظرف را سریعا به یخچال منتقل کنید.

نکته: حتما باید با سری همزن و کاسه کاملا تمیز و بدون چربی سفیده‌ها را بزنید؛ چرا که حتی ذره‌ای از زرده‌ی تخم مرغ نباید وارد سفیده‌ها شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه کیک تولد

زرده‌های تخم مرغ را همراه مابقی وانیل و پودر قند یا پودر شکر بزنید تا کرم رنگ ، پفکی و کش دار شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه کیک تولد

وقتی زرده‌های تخم مرغ کاملا کرم رنگ شدند، آب جوش را کم کم به آن‌ها اضافه کنید و ترکیب را بی‌وقفه هم بزنید تا زرده‌ها به اصطلاح نبندند و بیشتر پف کنند.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه کیک تولد

آرد و بکینگ پودر را ۳ بار الک کنید و سپس همراه سفیده‌ی تخم مرغ در ۳ مرحله به زرده‌ها اضافه کنید. مواد را خیلی آرام به وسیله کاردک فولد کنید تا پف سفیده‌ی تخم مرغ نخوابد. روش هم زدن مواد در این مرحله بسیار مهم است و باید دورانی و آرام باشد.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه کیک تولد

کف یک قالب گالوانیزه کیک با قطر ۱۸ تا ۲۰ و ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر را با کاغذ روغنی بپوشانید. مایه‌ی کیک را به آرامی در قالب بریزید. دقت کنید که دیواره‌های قالب را نباید چرب کنید.

قالب را بسیار آرام و بدون این که ضربه‌ای به آن وارد شود در فر قرار دهید، بهتر است از دماسنج فر استفاده کنید و دمای مناسب ۱۸۰ درجه، حرارت از پایین و فن روشن می‌باشد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه کیک تولد

زمانی که کیک اسفنجی شما پخت، به وسیله یک سیخ چوبی پخت آن تست کنید، آن را از فر بیرون بیاورید و اجازه دهید ۳ الی ۴ ساعت در دمای محیط خنک شود. سپس آن را روی یک توری برگردانید و به آرامی افقی برش بزنید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه کیک تولد

در حین خنک شدن کیک خامه را از فریزر بیرون بگذارید و اجازه دهید تا نرم و خمیری شود، خامه‌ی قنادی را با همزن برقی آنقدر بزنید تا فرم گرفته و رد پره‌های همزن روی آن بماند. کیک را به وسیله چاقو یا اره کیک به سه قسمت تقسیم کنید و کمی از خامه را با استفاده از قیف روی صفحه‌ی کیک بریزید و یکی از لایه‌های کیک را روی آن قرار دهید تا به صفحه بچسبد.

روی کیک کمی شربت یا شیر بمالید و یک لایه خامه ، شکلات، موز و گردو و یک لایه دیگر خامه را روی آن بمالید. این کار را تا لایه‌ی آخر تکرار کنید. در آخر کل کیک را با یک لایه خامه بپوشانید.

برای پوشاندن سطح کیک با خامه، بهترین روش استفاده از صفحه‌ی چرخان است؛ در این روش دست شما ثابت است و کیک را زیر دست خود می‌چرخانید تا خامه به طور یکسان در سطح کیک پخش شود. سرعت عمل شما در کیفیت نهایی تاثیر بالایی دارد.

در نهایت روی کیک را به دلخواه با استفاده از سس شکلات، میوه یا گل‌های خامه‌ای تزیین کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه کیک تولد

فوت آشپزباشی

  • برای جلوگیری از خشک شدن کیک، بافت روی کیک در هر لایه را با شیر یا شربت مرطوب کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید