keyk tavalod

کیک تولد

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی کیکدسر

کیک تولد مهم‌ترین بخش یک تولد خاطره‌انگیز است. در سالیان اخیر کیک تولد به بخش اصلی جشن ها‌ی تولد تبدیل شده است. درست کردن کیک تولد در منزل کار چندان سختی نیست و شما می‌توانید در منزل خود کیک خوشمزه و بسیار تازه تهیه کنید. کیک تولد با درست کردن کیک اسفنجی وقرار دادن میوه، گردو و شکلات لابلای آن و در انتها خامه کشی و چند شمع روی آن تهیه می‌شود. از حالا به بعد کیک‌های تولد را در خانه تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک تولد

وانیلنصف قاشق چای‌خوری
آرد سفید سه صفر1 و 1/2 پیمانه
تخم مرغ6 عدد
بکینگ پودر1 قاشق مربا‌خوری
آب‌جوش5 قاشق غذاخوری
پودر قند یا پودر شکر3/4 پیمانه

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه کیک تولد

ابتدا زرده و سفیده‌ی تخم مرغ‌ها را از هم جدا کنید. وقتی زرده‌ها را از سفیده‌ها جدا کردید، فر را روشن کنید تا گرم شود.

نکته: پیشنهاد می‌کنیم تخم مرغ‌ها را در آخرین لحظه از یخچال خارج کنید چون وقتی تخم مرغ سرد است، زرده و سفیده راحت‌تر از هم جدا می‌شوند.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه کیک تولد

ابتدا سفیده‌ها را بزنید. سفیده‌ی تخم مرغ را باید آنقدر بزنید که پف کند و وقتی ظرف را وارونه می‌کنید، از ظرف بیرون نریزد. سپس نیمی از وانیل و ۲ قاشق غذاخوری از پودر قند را به سفیده اضافه کنید، کمی دیگر آن‌ها را بزنید و ظرف را سریعا به یخچال منتقل کنید.

نکته: حتما باید ابتدا تا وقتی که سر همزن هنوز تمیز است سفیده‌ها را بزنید؛ چرا که حتی ذره‌ای از زرده‌ی تخم مرغ نباید وارد سفیده‌ها شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه کیک تولد

زرده‌های تخم مرغ را همراه مابقی وانیل و پودر قند بزنید تا کرم رنگ شوند و کمی کش بیایند.

نکته: سرعت عمل در تهیه‌ی کیک اسفنجی بسیار مهم است؛ چرا که اگر زمان زیادی را صرف آماده کردن مواد دیگر کنید، سفیده‌ی تخم مرغ در یخچال آب می‌اندازد.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه کیک تولد

وقتی زرده‌های تخم مرغ کاملا کرم رنگ شدند، آب جوش را کم کم به آن‌ها اضافه کنید و ترکیب را بی‌وقفه هم بزنید تا زرده‌ها به اصطلاح نبندند و بیشتر پف کنند.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه کیک تولد

در این مرحله آرد و بکینگ پودر را ۳ بار الک و سپس همراه سفیده‌ی تخم مرغ در ۳ مرحله به زرده‌ها اضافه کنید. مواد را خیلی آرام به وسیله کاردک زیرورو کنید تا پف سفیده‌ی تخم مرغ نخوابد. روش هم زدن مواد در این مرحله بسیار مهم است و باید دورانی و آرام باشد.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه کیک تولد

یک قالب کیک با قطر ۲۰ و ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر را با کاغذ روغنی بپوشانید. مایه‌ی کیک را به آرامی در قالب بریزید. دقت کنید که دیواره‌های قالب را نباید به هیچ عنوان چرب کنید.

قالب را بسیار آرام و بدون این که ضربه‌ای به آن وارد شود در فر قرار دهید. در صورتی که فر شما گازی است، دمای آن را روی ۱۸۰ درجه و در صورتی که برقی است، روی ۱۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید و به کیک ۴۵ الی ۶۰ دقیقه زمان دهید تا بپزد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه کیک تولد

زمانی که کیک اسفنجی شما پخت، آن را از فر بیرون بیاورید و اجازه دهید ۳ الی ۴ ساعت در دمای محیط خنک شود. سپس آن را روی یک توری برگردانید و به آرامی افقی برش بزنید.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه کیک تولد

خامه‌ی قنادی را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی فرم دهید. کمی از خامه را با استفاده از قیف روی صفحه‌ی کیک بریزید و یکی از لایه‌های کیک را روی آن قرار دهید تا به صفحه بچسبد.

روی کیک کمی شربت یا شیر بمالید و خامه، شکلات، موز و گردو را اضافه کنید. این کار را تا لایه‌ی آخر تکرار کنید. در آخر کل کیک را با یک لایه خامه بپوشانید.

برای پوشاندن سطح کیک با خامه، بهترین روش استفاده از صفحه‌ی چرخان است؛ در این روش دست شما ثابت است و کیک را زیر دست خود می‌چرخانید تا خامه به طور یکسان در سطح کیک پخش شود.

در نهایت روی کیک را به دلخواه با استفاده از سس شکلات، میوه یا گل‌های خامه‌ای تزیین کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه کیک تولد

فوت آشپزباشی

  • برای جلوگیری از خشک شدن کیک، بافت روی کیک در هر لایه را با شیر یا شربت مرطوب کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید