keyk tavalod sade

کیک تولد شماره ۱

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی کیکدسر

کیک تولد یکی از مهم‌ترین بخش یک تولد خاطره‌انگیز است. در سالیان اخیر کیک تولد به بخش اصلی جشن ها‌ی تولد تبدیل شده است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند کیک تولد عزیزان خود را در منزل تهیه کنند. درست کردن کیک تولد در منزل کار چندان سختی نیست و شما می‌توانید در منزل خود کیک خوشمزه و بسیار تازه تهیه کنید. کیک تولد با درست کردن کیک اسفنجی وقرار دادن میوه، گردو و شکلات لابلای آن و در انتها خامه کشی و چند شمع روی آن تهیه می‌شود. مهمترین بخش تهیه کیک تولد، کیک اسفنجی است که آموزش آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. از حالا به بعد کیک‌های تولد را در خانه تهیه کنید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی کیک تولد اسفنجی

شكرسه چهارم پيمانه
آرد نول(شيريني پزي)يك و نيم پيمانه
شير هم‌دماي محيطيك سوم پيمانه
روغن مايعيك سوم پيمانه
تخم مرغ هم دماي محيط4 عدد
بكينگ پودر1 قاشق چاي‌ خوري
وانيلنصف قاشق چاي‌ خوري

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

برای تهیه کیک تولد در ابتدا فر را روشن کنید تا داغ شود، حتما تخم مرغ‌ها را ۲ تا ۳ ساعت قبل از یخچال خارج کنید تا هم‌دمای محیط شوند. تخم مرغ‌ها را در کاسه همزن بشکنید، شکر و وانیل را اضافه کنید و با همزن برقی آنقدر بزنید تا کرمی، پفکی، سفت و کشدار شوند.

نکته: این مرحله مهم‌ترین قسمت در تهیه کیک اسفنجی است که باید ککامل انجام شود.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

بعد از اینکه تخم مرغ، شکر و وانیل کاملا پف‌دار و کرمی شد، شیر گرم یا هم‌دمای محیط و روغن مایع را اضافه کنید و تنها در حد مخلوط شدن با همزن هم بزنید یا از همزن دستی استفاده کنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

آرد نول و بکینگ پودر را در ظرفی جداگانه مخلوط و سپس روی مایه‌ی کیک در دو تا سه مرحله الک کنید. در این مرحله باید از همزن دستی استفاده کنید. خیلی آرام و به صورت دورانی مایه‌ی کیک را هم بزنید تا جایی که آرد کاملا به خورد آن برود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

یک قالب گالوانیزه کیک با قطر ۱۸ تا ۲۰ و ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر بردارید و کف قالب را کاغذ روغنی قرار دهید. دقت کنید که دیواره‌ها به هیچ وجه نباید چرب شود.

مایه‌ی کیک اسفنجی را به آرامی در قالب بریزید، حداکثر دو سوم ارتفاع قالب را با مایه پرکنید .

قالب را به مدت ۴۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد در فری که از قبل گرم کرده بودید قرار دهید. به هیچ عنوان قبل از پخت کامل نباید در فر را باز کنید زیرا قسمت وسط کیک آخرین جایی هست که می پزد و باز کردن در فر قبل از پخت کامل باعث گود شدن وسط کیک می‌شود.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

بعد از اینکه کیک پخت آن را از فر خارج کنید و نیم ساعت اجازه بدهید تا از حرارت بیفتد. حالا دیواره‌های کیک را با چاقو از قالب جدا کنید و آن را روی توری برگردانید تا به مدت ۳ ساعت دیگر کاملا خنک شود.

خامه‌ی قنادی ۱ کیلوگرمی را از ۲ ساعت قبل از فریزر خارج کنید تا خمیری و نرم شود. سپس با همزن برقی آن را هم بزنید تا فرم بگیرد، طوری که رد پره‌های همزن روی خامه بماند و اگر ۵ دقیقه خامه را در یخچال گذاشتید نرم و شل نشود.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

کیک را ازارتفاع به سه برش دایره‌ای تقسیم کنید، میتوانید از چاقوی اره ای یا اره مخصوص کیک استفاده کنید. کمی خامه کف ظرف یا تخته‌ی مورد نظر بمالید و یک لایه از کیک را روی آن قرار دهید تا مانند چسب عمل کند و کیک را سر جای خود نگه دارد.

با استفاده از قلمو یا اسپری روی همه‌ی قسمت‌های کیک را شیر بمالید و یک لایه خامه به آن اضافه کنید.با کمک قبف دور تادور کیک یک حفظ برای فیلینگ ایجاد کنید و حالا فیلینگ مورد نظر خودتان را روی خامه بریزید؛ من از موز، انبه، شکلات و گردو استفاده کردم. یک لایه خامه‌ی دیگر رو فیلینگ بکشید و سپس لایه‌ی بعدی کیک را قرار دهید. این مراحل را تا پایان ادامه دهید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

در نهایت مابقی خامه را با کاردک روی کیک بکشید و آن را در یخچال قرار دهید. برای کار با خامه بهتر است محیط کار شما سرد باشد تا خامه ذوب نشود. در نهایت روی کیک را با تاپینگ مورد علاقه خود تزئین کنید.

نوش جان

مرحله هشتم از طرز تهيه کیک تولد اسفنجی

فوت آشپزباشی

  • هنگام تهیه کیک اسفنجی دیواره قالب را چرب نکنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید