هویج پلو با مرغ

هویج پلو می تواند با مرغ یا گوشت تهیه شود و اگر به شکل مجلسی تهیه شود، از بهترین انتخاب ها برای مجالس و مهمانی‌هاست. تفت دادن مغز بادام، پسته، زرشک و کشمش به همراه گلاب و شکر جلوه و ترکیب رنگ خاصی به این غذا می دهد. این غذا در شهرهای مختلف به شکل متفاوت تهیه می شود.
هویج پلو را می‌توانید با فیله حلزونی زعفرانی یا گوشت قلقلی طبخ کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. با فودی مریم همراه باشید و آموزش این هویج پلوی خوشمزه و مجلسی را تماشا کنید.

مواد لازم برای تهیه هویج پلو با مرغ

پیاز بزرگ۱ عدد
سینه مرغ بدون استخوان۲ عدد
زردچوبه، دارچین، پاپریکاهرکدام ۱ قاشق چای خوری
فلفل سیاهکمی
زعفران غلیظ دم کردهبه مقدار لازم
هویج۱ کیلو
برنج۳ پیمانه
سیب زمینی۲ عدد
کشمش پلویینصف پیمانه
کره۲۰ گرم
زرشک۲ قاشق غذاخوری
خلال پرتقال شیرین۲ قاشق غذاخوری
خلال پسته و بادامهرکدام ۲ قاشق غذاخوری
گلاب۳ قاشق غذاخوری

مرحله اول:

برای پخت هویج پلو با مرغ در ابتدا یک پیاز درشت را پوست گرفته و در مقدار مناسبی روغن سرخ کنید، دو عدد سینه مرغ بدون استخوان را به مربع‌های کوچک خرد کنید و زمانی که پیاز کاملا طلایی شد، مرغ‌ها را به آن اضافه کنید و با حرارت متوسط رو به بالا تفت دهید تا رنگ مرغ عوض شود .

مرحله دوم:

زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه و پاریکا و نمک را اضافه کنید و تفت دهید، در آخر ۲ یا ۳ قاشق زعفران دم کرده هم به مرغ اضافه کنید و تفت دهید و حرارت را خاموش کنید.

مرحله سوم:

هویج‌ها را پوست بگیرید و با رنده درشت به خلال های نازک تقسیم کنید، مقداری مناسب روغن در تابه بریزید و هویج را در آن سرخ کنید، دقت کنید که هویج باید مثل پیاز داغ سرخ و طلایی شود، هویج‌های سرخ شده را از تابه خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم:

هویج‌ها را پوست گرفته و رنده درشت یا ریز می‌زنیم و به مایه کیک اضافه کنید، کشکش را هم اضافه کنید و همچنین به دلخواه مغز گردو را ه اضافه و همه مواد را با لیسک به آرامی هم بزنید.

مرحله پنجم:

دو سوم قابلمه‌ای جادار را پر از آب کنید و مقداری نمک در آن بریزید، سه پیمانه برنجی که از ۳ تا ۴ ساعت قبل در آب و نمک غلیظ خیسانده اید را به آب اضافه کنید و حرارت را بالا نگه دارید تا بجوش بیاید، زمانی که برنج بجوش آمد مقداری روغن جامد هم به آن اضافه کنید، زمانی که مغز برنج خام و دورتادور آن نرم شد، آن را آبکش کنید.

مرحله ششم:

کف قابلمه مورد نظر را مقداری روغن بریزید و به مقدار یک چهارم پیمانه آب بریزید، سیب زمینی حلقه شده را کف قابلمه بچینید و لایه به لایه برنج، مخلوط مرغ، هویج سرخ شده بریزید و در آخر زعفران دم کرده روی برنج بریزید و برای ۴۵ دقیقه دم کنید.

فوت آشپزباشی

  • زمانی که برنج دم کشید مقداری روغن حیوانی را داغ و روی پلو بدهید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید