فلافل لبنانی با سس ارده مخصوص

فلافل از جمله غذاهای معروف خیابانی در خاورمیانه می‌‌باشد. فلافل یک غذای کاملا گیاهی است که در سرتاسر دنیا بسیار محبوب است. ساندویچ فلافل در ایران نیز بسیار محبوب است و در اکثر خیابان‌‌ها‌‌ی شهر، مغازه فروش فلافل وجود دارد. فلافل می‌‌تواند بعنوان فینگرفود بخشی از سینی مزه باشد و یا درکنار سالاد سرو شود. تهیه کردن این توپک‌های تُرد و خوشمزه چندان سخت نیست و می‌‌توانید برای شام و یا مدرسه فرزندان آن را تهیه کنید. فلافل نخود سرشار از پروتئین، کربوهیدرات وفیبر است. فلافل با کمی تفاوت در بسیاری از کشورها تهیه می‌‌شود. معروف ترین نوع فلافل، نوع لبنانی آن است که قصد آموزش آن را داریم. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه فلافل لبنانی با سس ارده مخصوص

نخود خیس خورده از ۲۴ ساعت قبل۴۰۰ گرم
جعفری ۱۰ شاخه
گشنیز۱۰ شاخه
پیاز۱ عدد
سیر ۳ حبه
پودر انبه ۱ قاشق غذاخوری
پودر تخم گشنیز۱ قاشق چای خوری
پودر زیرهنسف قاشق چای خوری
جوزهندییک سوم ۱ عدد
فلفل قرمز و نمکبه میزان لازم
جوش شیرینبه دلخواه ۱ قاشق چای خوری

مرحله اول:

برای تهیه فلافل‌های خوشمزه، نخودها را حداقل از ۲۴ ساعت قبل با آب ولرم خیس و در این فاصله ۲ الی ۳ بار آب آن‌ها را عوض کنید. سپس آن‌ها را با استفاده از غذاساز یا چرخ گوشت به شکل یک پوره در بیاورید.

مرحله دوم:

بعد از این که نخودها کاملا له شد و به شکل پوره درآمد، جعفری، گشنیز، روغن زیتون، پیاز، سیر و ادویه‌ها را به آن اضافه و همه‌ی مواد را با هم در غذاساز میکس یا مجددا چرخ کنید. در صورتی که از غذاساز استفاده می‌کنید مواد را طی دو مرحله میکس کنید تا به دستگاه شما فشار نیاید.

مرحله سوم:

زمانی که مواد فلافل شما حالت خمیری و یکدست پیدا کرد، مواد را بچشید و نمک آن را اندازه کنید. سپس با درپوش در یخچال قرار دهید تا به مدت ۱ ساعت استراحت کند.

مرحله چهارم:

در این بین سس فلافل را تهیه کنید. ماست، آب لیموترش، سیر له شده، ارده، روغن زیتون، خیارشور وزیره و سماق را با هم مخلوط و در نهایت میزان نمک و ترشی آن را اندازه کنید.

مرحله پنجم:

بعد از یک ساعت مواد فلافل را از یخچال خارج کنید. در صورت تمایل می‌توانید ۱ قاشق مرباخوری بکینگ پودریا جوش شیرین به مواد آن اضافه کنید که البته اختیاری است. در اینجا نیاز به قالب مخصوص تهیه فلافل داریم. ابتدا قالب را درون روغن بزنید و سپس داخل آن را از مواد به صورت فشرده پر کنید.

مرحله ششم:

در یک تابه یا قابلمه گود روغن را داغ و فلافل‌ها را به صورت غوطه‌ور سرخ کنید. در نهایت می‌توانید فلافل‌ها را روی حوله‌ی کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها گرفته شود.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • با اضافه کردن مقداری جوش شیرین فلافل‌هایی ترد تر خواهید داشت

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید