قنبر پلو شیرازی

قنبرپلو از غذاهای سنتی شیراز است. ترکیب جذاب گردو و رب‌انار در این غذا در طعم فوق‌العاده آن بسیار موثر است. قنبرپلوی مجلسی مانند اکثر غذاهای شیرازی میراث‌دار خوبی برای فرهنگ آشپزی غنی شیراز است. قنبرپلو بواسطه وجود گوشت، زعفران، گردم رب انار و شیره انگور علاوه بر عطر و طعم بینظیر، ارزش غذایی بالایی نیز دارد. در این غذا طبع سرد برنج با موادی نظیر زعفران، شیره انگور و گردو به خوبی خنثی می‌شود. مطمئناً قنبرپلو با طعم فوق‌العاده‌ای که دارد بیشتر از میزان امروز می‌تواند در برنامه غذایی مردم جای خود را باز کند. با دستور پخت این غذای جذاب همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه قنبر پلو

برنج۴ پیمانه
گوشت چرخ شده۳۰۰ گرم
کشمش پلویی۱ پیمانه
پیاز خلالی۴ عدد بزرگ
گردو خرد شده۱ پیمانه
پیاز رنده شده۱ عدد
رب اناربسته به غلظت یک و نیم قاشق غذاخوری
شیره انگور۲ قاشق غذاخوری
آرد نخودچی۲ قاشق غذاخوری
زردچوبه، نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم
زعفران دم کردهبه میزان لازم

مرحله اول

برای تهیه قنبر پلو شیرازی، پیاز را رنده ریز کنید و آب اضافی آن را بگیرید، به گوشت چرخ شده اضافه کنید، ادویه‌ها شامل زردچوبه، فلفل سیاه و نمک و آرد نخودچی  را اضافه و کاملا ورز دهید.

مرحله دوم

مخلوط گوشت را به شکل کوفته قلقلی‌های کوچک به اندازه فندق دربیاورید و در روغن با حرارت بالا سرخ کنید تا آب میانبافتی گوشت خارج نشود، سپس از تابه بیرون بیاورید و کنار بگذارید.

مرحله سوم

پیازها را پوست گرفته و به صورت خلالی خرد کنید، پیازها را در همان تابه سرخ کنید و بعد از طلائی و سرخ شدن پیاز، گردو را به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم

حالا کشمش پلویی که از ۱۵ دقیقه قبل در آب خنک خیسانده و آبکش کرده بودید را نیز اضافه کنید و تفت دهید.

مرحله پنجم

گوشت‌های قلقلی، رب انار، شیره‌ی انگور، زعفران و نمک را به تابه اضافه کنید. با توجه به میزان ترشی رب انار، مقدار شیره‌ی انگور را تنظیم کنید. بطورکلی طعم مایه‌ی قنبر پلو باید ملس باشد. اگر رب انار غلیظ بود، آن را با کمی آب رقیق کنید.

مرحله ششم

مایه قنبرپلو را کنار بگذارد، برنجی که از ۳ تا ۴ ساعت قبل در آب و نمک غلیظ خیسانده اید را بجوشانید و آبکش کنید. کف قابلمه را روغن و مقدار کمی آب بریزید و با ته‌دیگ مورد علاقه‌تان بپوشانید. برنج و مایه‌ی قنبر پلو را  بصورت لایه لایه روی آن بریزید.

مرحله هفتم

زعفران دم کرده را روی برنج بریزید و برنج را دم کنید، ۱۰ دقیقه اول حرارت بالاو بعد از بخار کردن قابلمه حرارت را کمتر و اجازه دهید تا با بخار بپزد.

مرحله هشتم

قنبر پلو را در کنار سالاد شیرازی در ظرف مناسب سرو کنید.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • در رعایت تناسب میزان برنج و مایه قنبرپلو بسیار دقت کنید تا به طعم اصیل آن نزدیک باشد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید