شامی رودباری

شامی رودباری یک غذای خوشمزه از استان گیلان است، هرچند که آوازه ی خوشمزه‌گی این غذا، امروز آن را به یکی از معروفترین شامی‌های ایرانی تبدیل کرده است. شامی رودباری با مقدار زیادی روغن زیتون رودبار تهیه می شود و همین امیر طعم آن را منحصر به فرد و متمایز می کند. ترکیب گوشت با سبزی‌های معطر و پخت آن در سس گوجه فرنگی و روغن زیتون می‌تواند هر کسی را عاشق خود کند، در ادامه همراه فودی مریم باشید و از مراحل پخت این غذای گلانی خوشمزه لذت ببرید.

واد لازم برای تهیه شامی رودباری

گوشت چرخ شده گوسفندی یا گوساله و یا مخلوط۵۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
گوجه فرنگی۴ تاا ۵ عدد
زردچوبه و پودر گلپرهرکدام نصف قاشق چای خوری
سبزی شامی رودباری (پلنگ مشک) اگر نبود جعفری و گشنیز خشکهرکدام ۱ قاشق غذاخوری
آویشن، ریحان و نعنا خشک هرکدام ۱ قاشق چای خوری
روغن زیتون رودباربه مقدار مناسب
رب گوجه فرنگی۱ قاشق غذاخوری
رب انار۱ قاشق چای خوری

مرحله اول:

برای پخت شامی رودباری به گوشت چرخ شده نیاز دارید که بسته به سلیقه شما می تواند گوشت گوسفند، گوساله و یا ترکیب هر دو باشد، گوشت را در کاسه قرار دهید و پیاز را پوست گرفته و رنده کنید و آب اضافه‌ی آن را بگیرید و به گوشت اضافه کنید.

مرحله دوم:

زردچوبه و پودر گلپر، نمک، جعفری خشک، گشنیز خشک، آویشن و نعنا خشک را اضافه کنید، دقت کنید که بهتر است از سبزی مخصوص شامی رودباری که پلنگ مشک است استفاده کنید، با این حال اگر این سبزی محلی را در دسترس نداشتید می توانید از سبزی‌هایی که گفته شد استفاده کنید.

مرحله سوم:

بهتر است گوشت را برای چند ساعت در یخچال استراحت دهید، از گوشت به اندازه یک نارنگی بردارید و به آن فرم دهید، با توجه به اینکه گوشت موقع سرخ شدن جمع می‌شود، شامی ها را نازک بگیرید و در تابه بچینید، روی شامی‌ها به مقدار مناسب روغن زیتون بریزید، تابه را روی حرارت کم قرار دهید و اجازه دهید با حرارت ملایم آب گوشت کشیده و گوشت‌ها سرخ شوند، البته دقت کنید که حرارت بالا باعث تلخی روغن زیتون می‌شود.

مرحله چهارم:

شامی‌ها را از تابه خارج کنید و در همان تابه، رب گوجه فرنگی و رب انار را تفت دهید، ۴ تا ۵ عدد گوجه فرنگی را پوست بگیرید و در مخلوط کن بریزید و میکس کنید، زمانی که کاملا پوره شد به رب‌های تفت داده شده اضافه کنید و اجازه دهید تا سس به جوش بیاید، نمک سس را اندازه کنید .

مرحله پنجم:

شامی‌ها را در سس قرار دهید و درب تابه را گذاشته و برای ۱۵ دقیقه اجازه دهید که خورش به روغن بیفتد .

فوت آشپزباشی

  • از روغن زیتون بودار طبیعی رودبار استفاده کنید و این غذا را با روغن کم درست نکنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید