خورش بامیه جنوبی

خورش بامیه از معروف‌ترین خورش‌های جنوب ایران است. این خورش علاوه بر طعم جذاب، ارزش غذایی فراوانی نیز دارد. خورش بامیه در غرب و جنوب ایران و حتی کشورهای عربی به روش‌های متفاوتی تهیه می‌شود اما در خوزستان از تمرهندی به عنوان چاشنی این خورش استفاده می‌شود. برای تهیه این خورش پر خاصیت، رعایت چند نکته ضروریست تا خورشی مجلسی و جاافتاده داشته باشید. با دستور پخت خورش بامیه همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش بامیه

مرحله اول

پیاز را پوست گرفته ونگینی ریز خرد کنید، سپس آن را در قابلمه و مقداری روغن تفت دهید.

مرحله دوم

زمانی که پیاز سبک شد، گوشت گوسفندی خورشتی را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود، تمام ادویه‌ها شامل فلفل سیاه، زردچوبه، دارچین را اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید تا گوشت به روغن بیفتد.

مرحله سوم

۱۰ دقیقه بعد از تفت خوردن گوشت و ادویه‌ها، آبجوش را به گوشت اضافه کنید تا جایی که روی گوشت را بگیرد. اجازه دهید گوشت با حرارت ملایم‌، درب بسته و ریزجوش کاملا بپزد.

مرحله چهارم

بامیه‌های تازه یا یخ زدایی شده را در مقداری روغن سرخ کنید.

مرحله پنجم

بامیه‌ها را از تابه خارج و رب گوجه فرنگی را در همان تابه در کمی روغن تفت دهید و بعد از کامل شدن پخت گوشت، به آن اضافه کنید.

مرحله ششم

حالا بامیه‌ها را به خورش اضافه کنید و اجازه دهید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بامیه‌ها در خورش بپزند. اگر آب خورش کم بود با احتیاط به آن آب جوش اضافه کنید.

مرحله هفتم

خورش که به روغن افتاد و بامیه‌ها پختند، زعفران، سس تمرهندی یا تمرهندی حل شده در آب جوش و صاف شده و نمک را به میزان کافی اضافه کنید و ۱۵ دقیقه زمان دهید تا مزه‌ها ترکیب شوند. دقت کنید مقدار بیش از اندازه تمرهندی ممکن است خورش را ترش یا شور کند.

مرحله هشتم

برای جذاب‌تر شدن ظاهر خورش در یک ربع آخر گوجه فرنگی گیلاسی به خورش بامیه اضافه کنید و در ظرف مناسب سرو کنید.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • در میان چاشنی‌های قابل استفاده در این خورش، تمرهندی علاوه بر طعم خوب، لعاب خورش را نیز بیشتر می‌کند. همچنین در میزان پخت بامیه‌ها دقت کنید تا له نشوند.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

6 دیدگاه برای “خورش بامیه جنوبی”

مریمsays:

من هم تو یوتیوب هم اینستا شما رو دنبال میکردم ، همیشه هم هر غذایی رو با دستور شما پختم عالی در اومده ، موفق باشی دختر هنرمند ،

ناشناسsays:

سلام آش ترخینه شما رو دیدم خیلی پسندیدم واقعا همه غذاهاتون عالین.نکات رو به دقت میگید.

مریم ابراهیمیsays:

لطف دارید

نرگسsays:

آش ترخینه رو درست کردم، عالی شد
حتی برای خانواده همسرم بردم، گفتن چه آش مامان پز جا افتاده ای شدت

اعظمsays:

درست کردم خیلی خوب خوشمزه شد ممنون خانم مریم

دیدگاه‌تان را بنویسید