sabzipolo mahi

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی از غذاهای اصیل و محبوب ایرانی است که معمولا به مناسبت فرارسیدن نوروز در شب سال نو، تهیه می‌شود. ترکیب زعفران، ادویه، سیر و سبزیجات معطر در این غذا علاوه بر عطر و طعم بینظیر، به خوبی طبع سرد ماهی را خنثی می‌کنند. از جمله بهترین ماهی‌ها برای سرخ کردن میتوان به شوریده، هامور، حمام، شیر،سنگسر، شانک و سفید شمال اشاره کرد، اگرچه سبزی پلو با ماهی معمولا به عنوان غذای شب قبل از عید شناخته می‌شود اما در تمام سال می‌توانید این غذای بینظیر را برای وعده شام یا نهار تهیه کنید و از طعم این غذا لذت ببرید. سبزی پلو با ماهی سرشار امگا۳، آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها بوده و برای بدن بسیار مفید است. این غذای فوق‌العاده را در دورهمی‌های خود تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. با دستور پخت سبزی پلو با ماهی همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو با ماهی

پیاز۱ عدد بزرگ
سیر رنده شده۶ حبه
زعفران دم کردهبه میزان لازم
کره۲۵ گرم
لیمو ترش۱ عدد بزرگ
آرد۵ قاشق غذاخوری
ماهی گوشتی مثل سنگسر، شعری یا هامور و...۱ عدد
سبزی پلویی(شوید، جعفری، گشنیز، برگ سیر تازه، تره)۳۰۰ گرم
تخم گشنیز کوبیده شده، نمک، زیره، فلفل سیاه، فلفل قرمزبه میزان لازم
زنجبیل، دارچین، جوز هندی، آویشن، پودر سیربه میزان لازم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

برای پخت سبزی پلو با ماهی، در ابتدا برای طعم دار کردن ماهی در یک ظرف مناسب، آب پیاز، نیمی از سیر رنده شده، آب نصف لیمو ترش تازه، ۳ قاشق زعفران دم کرده، نمک و فلفل سیاه را مخلوط کنید.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

تکه‌های ماهی را در مایه‌ای که آماده کردید قرار دهید، سپس روی ماهی‌ها را بپوشانید و برای حداقل ۱ ساعت به آن‌ها در یخچال استراحت دهید تا ماهی طعم‌دار شود و بوی ضحم آن از بین برود. البته دقت کنید که اگر از ماهی باکیفیت و تازه استفاده کنید به هیچ ادویه ای نیاز نخواهد داشت.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

در مدتی که ماهی در حال مزه‌دار شدن است، ۴ پیمانه برنجی که از ۳ تا ۴ ساعت قبل  در آب و نمک خیسانده اید را در آب و کمی روغن بجوشانید. زمانی که برنج آماده‌ی آبکش شدن شد البته باید زنده تر باشد، سبزی را به آن اضافه ومخلوط کنید و سریع آبکش کنید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

پیاز رنده ریز شده، که آب آن برای طعم دار کردن ماهی استفاده شد، همراه با مابقی سیرله یا رنده شده به برنج و سبزی آبکش شده اضافه و با آن‌ها مخلوط کنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

در کف قابلمه رون ریخته و ته‌دیگی را که در نظر دارید را قرار دهید و سپس لایه لایه برنج را همراه با دارچین روی آن بریزید. در آخر مابقی زعفران دم کرده را روی برنج بدهید و برنج را دم بگذارید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

درفاصله‌ای که برنج دم می‌کشد، آرد و ادویه‌ها شامل تخم گشنیز نیم کوب، فلفل سیاه، فلفل قرمز، آویشن درشت، جوزهندی رنده شده، زیره ،زنجبیل، دارچین و پودر سیر را با هم مخلوط کنید و تکه‌های ماهی را به آرامی در آن بغلتانید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

اضافی آرد را بتکانید و ماهی‌ها را طوری که پوست آن‌ها رو به بالا باشد در تابه با حرارت متوسط رو به بالا سرخ کنید تا گوشت آن‌ها منسجم شود. سپس حرارت را کم کنید تا وسط ماهی‌ها هم خوب بپزد.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

در انتها ماهی‌ها را بگردانید، کره را روی آن‌ها قرار دهید و با حرارت ملایم طرف دیگر را هم سرخ کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

فوت آشپزباشی

  • قبل از مزه‌دار کردن ماهی آن را به مدت 10 دقیقه در آب‌ نمک غلیظ قرار دهید تا بوی زهم آن از بین برود.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

1 دیدگاه برای “سبزی پلو با ماهی”

سوگندsays:

فوق العاده بود ممنونم 🙏🏼

دیدگاه‌تان را بنویسید