morgh-nardooni

مرغ ناردونی

یکی ازغذاهای رسمی پرطرفدار و لذیذ استان مازندران بی شک مرغ ناردونی است. این غذا در واقع نوعی خورش است که همراه با پلو سرو می‌شود و بدلیل وجود دانه‌های انار این نام برای آن انتخاب شده است . خورش ناردونی در اصل متعلق به مناطق شمال ایران است، اما با طعم فوق العادی که دارد توانسته جای خود را در دل همه باز کند. طبیعتا در دستور پخت مرغ ناردونی رب انار و دانه‌ی انار بسیار مهم است. در این غذا می‌توان هم از دانه انار تازه و هم از دانه انار خشک در سایر فصول سال استفاده کرد. این غذا در پاییز و بویژه شب یلدا می‌تواند اولین انتخاب شما باشد .برای داشتن دستور تهیه خورش ناردونی اصیل و خوشمزه همراه فودی مریم باشید .

مواد لازم برای تهیه مرغ ناردونی

مرغ3 تکه بزرگ
آب انار طبیعی1/5 پیمانه
سیر له شده3 حبه بزرگ
پیاز نگینی ریز شده1 عدد
رب انار3 تا 4 قاشق غذاخوری(بسته به غلظت رب انار)
انار دانه شده1 عدد
رب گوجه فرنگی1 قاشق غذاخوری
زردچوبه، فلفل سیاه، نمکبه میزان لازم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه مرغ ناردونی

برای شروع مرغ‌ها را به زردچوبه، نمک و فلفل آغشته کنید تا مزه‌دار شوند.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه مرغ ناردونی

سپس مرغ‌ها را در تابه با روغن و کره سرخ کنید. مرع‌ها را پشت‌ورو کنید تا هر دو طرف آن‌ها سرخ شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه مرغ ناردونی

پس از این که مرغ‌ها سرخ شدند، آن‌ها را از تابه خارج و پیازهایی را که به صورت نگینی ریز خرد کرده‌اید به تابه اضافه کنید. پیازها را تا جایی که کاملا طلائی شوند، تفت دهید.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه مرغ ناردونی

سیرها را له یا رنده و بعد از طلائی شدن پیاز به تابه اضافه کنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه مرغ ناردونی

بعد از این که سیر کمی تفت خورد و عطر آن بلند شد، رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و سیر، پیاز و رب گوجه فرنگی را با هم کمی تفت دهید. سپس رب انار را اضافه کنید. در طول این مدت حرارت شعله را زیاد نکنید چرا که رب انار اصلا نیازی به تفت دادن ندارد و حرارت بالا باعث خراب شدن طعم آن می‌شود.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه مرغ ناردونی

پس از اضافه کردن رب انار، بلافاصله آب انار را اضافه کنید و اجازه دهید تا به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن باید میزان نمک، ترشی و شیرینی خورش را در این مرحله تنظیم کنید. در صورتی که رب انار شما خیلی ترش بود یا مایل بودید طعم خورش ملس باشد، می‌توانید کمی شکر به خورش اضافه کنید تا طعم متعادل‌‌تری داشته باشد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه مرغ ناردونی

بعد از تنظیم ترشی خورش، مرغ‌ سرخ شده را به آن اضافه کنید. مرغ‌ها را به آرامی داخل تابه بچینید تا آب خورش دور آن‌ها را بگیرد.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه مرغ ناردونی

در تابه را ببندید و اجازه دهید مرغ‌ها در سس برای ۲ تا ۳ ساعت با حرارت ملایم بپزند و خورش جا بیفتد. در حین پخت مرغ‌ها را برگردانید تا همه جای آن‌ها به سس آغشته شود. قبل از سرو انار را که از قبل دانه کرده‌اید به خورش اضافه و بعد از ۱۵ دقیقه شعله گاز را خاموش کنید. دقت کنید که دانه‌های انار نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه حرارت ببینند، در غیر این صورت رنگ قرمز زیبای خود را از دست می‌دهند و سفید می‌شوند.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه مرغ ناردونی

فوت آشپزباشی

  • حتما از آب انار تازه در خورش ناردونی استفاده کنید که هم رنگ و هم طعم بی نظیری به خورش شما می‌دهد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید