keyk sharbati

کیک شربتی

  • زمان آماده سازی ۴۵ دقیقه
  • مناسب برای ۱۲ نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی کیکدسر

کیک شربتی یا کیک باقلوایی یکی از کیک‌های خوشمزه است که شاید بعضی‌ها آن را نشناسند. کیک شربتی بافت اسفنجی و لطیفی دارد که پس از جذب شربت بسیار لذیذ می‌شود. دستور پخت ساده و همچنین عطر و طعم فوق‌العاده این کیک باعث محبوبیت بالای آن شده است. ترکیب این کیک و چای می‌تواند یک عصرانه جذاب باشد. اگر به کیک‌های لطیف و معطر علاقه دارید، حتما مجذوب عطر وطعم کیک شربتی نیز خواهید شد. برای دستور پخت کیک شربتی همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک شربتی

ماست شیریننصف پیمانه
روغن مایعدو سوم پیمانه
تخم مرغ۴ عدد (هم‌دمای محیط)
آرد۲ پیمانه
بکینگ‌پودر۱ قاشق غذاخوری (سرخالی)
آب۱ پیمانه
وانیل و پودر هلهر کدام ۱ قاشق چای‌خوری
شکریک و دو سوم پیمانه
گلابیک چهارم پیمانه
زعفران غلیظ دم‌کردهبه میزان لازم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه کیک شربتی

برای تهیه کیک شربتی، تخم مرغ‌ها را همراه دو سوم پیمانه از شکر، پودر هل، وانیل و کمی آن قدر هم بزنید تا ترکیب کرم‌رنگ، پفکی و کش‌دار شود.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه کیک شربتی

وقتی که ترکیب کرمی و کش‌دار شد، ماست و روغن را به آن اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه کیک شربتی

در این مرحله آرد را همراه بکینگ پودر الک و در چند مرحله به مواد اضافه کنید و با همزن دستی به آرامی و به صورت دورانی مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه کیک شربتی

برای این کیک نیاز به یک قالب با ابعاد ۲۰ در ۳۰ سانتی‌متر داری، استفاده از قالب بزرگ از گنبدی شدن کیک شما جلوگیری می کند، همچنین شربت به راحتی در همه جای آن نفوذ خواهد کرد. کف قالب را با استفاده از روغن جامد چرب و سپس آردپاشی کنید. پس از آردپاشی، قالب را برگردانید تا آرد اضافه از قالب بیرون بریزد.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه کیک شربتی

بسیار مهم است که فر را از ۱۵ دقیقه قبل روشن کنید تا کاملا گرم شود. مایه کیک را داخل قالب بریزید  و چندین بار به سطح کار بکوبید تا یکدست شود، سپس در طبقه وسط فر قرار دهید. دمای مناسب ۱۸۰ درجه سانتی گراد می‌باشد، برای داشتن نتیجه بهتر از دماسنج مخصوص فر استفاده کنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه کیک شربتی

برای آماده کردن شربت یا شهد این کیک که باید روی کیک بریزید، یک پیمانه باقی‌مانده از شکر را با آب، زعفران و گلاب مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید، نیازی نیست که شربت مدت زیادی بجوشد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه کیک شربتی

وقتی شکر کاملا حل شد و شربت شروع به جوشیدن کرد، شعله‌ی گاز را خاموش کنید و شربت را کنار بگذارید تا کاملا خنک شود.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه کیک شربتی

زمانی که کیک پخت آن را از فر خارج کنید و حداقل ۳ ساعت به آن زمان دهید تا خنک شود، آن را با یک چاقوی تیز به شکل و ابعاد دلخواه برش بزنید و روی سطح آن را با استفاده از یک سیخ چوبی سوراخ سوراخ کنید. شربت را به آرامی روی سطح کیک بریزید. کیک را ۲ تا ۳ ساعت در یخچال قرار دهید تا شربت کاملا به خورد آن برود و خنک شود

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه کیک شربتی

فوت آشپزباشی

  • هنگام اضافه کردن شربت، کیک و شربت باید کاملا خنک شده باشند.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید