حشو ماهی جنوبی

حشو یک سس سنتی است که معمولا در جنوب کشور روی ماهی یا در کنار آن سرو می‌شود، این سس ترکیبی از گشنیز، سیر و تمرهندی است و در کنار ماهی سرخ شده، ترکیب بی نظیری را ایجاد می‌کند، حشو ماهی جنوبی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طخ ماهی است، همچنین می توانید سس حشو را آماده و روی شکم ماهی خام بریزید و در تنور یا فر قرار دهید تا یک غذای کاملا سالم و خوشمزه داشته باشید. برای آموزش این غذای دریایی خوشمزه و جذاب با فودی مریم همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه حشو ماهی جنوبی

ماهی کخو یا هر ماهی گوشتی جنوبی۱ عدد ۷۰۰ گرم
گشنیز۲۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
سیر۴ حبه
تمرهندی یا سس تمرهندی۴ قاشق غذاخوری
زردچوبه و ادویه کاریهرکدام نصف قاشق چای خوری
آرد سفیددو سوم پیمانه
ادویه ماهی شامل زردچوبه، دارچین، تخم گشنیز نیم کوبهر کدام ۱ قاشق چای خوری
پاپریکا دودی۱ قاشق غذاخوری
زنجبیل و زیرههر کدام نصف قاشق چای خوری
جوز هندی رنده شده۱ عدد
آب لیموترشبه دلخواه

مرحله اول:

برای تهیه حشو ماهی جنوبی در ابتدا باید سس حشو را درست کنیم، به این ترتیب که پیاز را نگینی ریز خرد کنید و در مقداری روغن در تابه تفت دهید، دقت کنید که پیاز باید کاملا طلایی و سرخ شود.

مرحله دوم:

زمانی که پیاز سرخ شد، سیر را له یا رنده کنید و به پیاز اضافه کنید، پیاز و سیر را با هم تفت دهید تا عطر سیر بلند شود، نصف قاشق چای خوری و ادویه کاری را اضافه کنید و تفت دهید.

مرحله سوم:

گشنیز را شسته زمانی که آب آن خشک شد، با چاقوی تیز به صورت ریز خرد کنید و به پیاز، سیر و ادویه سرخ شده اضافه کنید، سبزی را با حرارت کم تفت دهید تا رنگ آن کمی تغییر کند .

مرحله چهارم:

اگر از سس تمرهندی استفاده می‌کنید، در این مرحله اضافه کنید و اگر از تمرهندی معمولی استفاده می‌کنید یک چهارم یک بسته را در آب جوش حل کنید و مخلوط کنید و صاف کنید و به سبزی اضافه کنید، در آخر نمک حشو را اندازه کنید و کنار بگذارید.

مرحله پنجم:

برای تهیه آرد ماهی، آرد سفید را در ظرفی بزرگ متناسب با اندازه ماهی بریزید و زردچوبه، دارچین، تخم گشنیز، پاپریکا دودی، زیره، زردچوبه، جوز هندی و فلفل سیاه را اضافه کنید و مخلوط کنید .

مرحله ششم:

ماهی را تمیز کرده و شسته و خشک کنید، به همه جای آن نمک بزنید، به دلخواه می‌توانید مقداری آب لیموترش هم اضافه کنید.

مرحله هفتم:

ماهی را در آرد بغلطانید طوری که همه جای آن به آرد آغشته شود، روغن را در یک تابه مناسب با سایز ماهی بریزید و روی حرارت قرار دهید، زمانی که روغن کاملا داغ شد، ماهی را از سمت گوشت در روغن قرار دهید و پس از سرخ شدن، برگردانید تا طرف دیگر آن هم سرخ شود .

مرحله هشتم:

ماهی را که برگرداندید، سس حشو را روی ماهی پخش کنید و اجازه دهید سمت پوست ماهی هم سرخ شود .

فوت آشپزباشی

  • سرخ کردن ماهی از سمت گوشت باعث می‌شود که ماهی هنگام سرخ شدن، جمع نشود

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید