gheymebeh

خورش قیمه بِه

قیمه (قیمه بِه) یکی از معروف‌ترین و اصیل‌ترین خورش‌های ایرانی است. این خورش مواد اولیه زیادی ندارد اما بواسطه عطر و طعم بینظیر، طرفداران بسیاری دارد. میوه‌ی به یکی از میوه‌های بومی است که بسیارعطر و طعم خوبی دارد.میوه به درعین آبدار بودن بافت کُرکی و سفتی دارد که بعد از پخت لذیذ و نرم می‌شود. عطر بِه این خورش را بسیار خاص و جذاب می‌کند. در میان همه‌ی خورش‌هایی که با میوه تهیه می‌شوند، خورش قیمه با بِه یکی از محبوب‌ترین‌ها است. این خورش از بهترین انتخاب‌ها در فصل پاییز برای وعده نهار یا شام می‌باشد. اگر علاقه زیادی به خورش قیمه دارید، عطر و طعم فوق‌العاده خورش قیمه بِه نیز شما را مجذوب خود خواهد کرد. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش قیمه بِه

نمکبه میزان لازم
کره40 گرم
لیمو ترش تازه2 عدد
رب گوجه فرنگی2 قاشق غذاخوری
زعفران دم کردهبه میزان لازم
زردچوبه، ادویه گوشت، دارچین، فلفل سیاهبه میزان لازم
پیاز نگینی خرد شده1 عدد بزرگ
لپه1 پیمانه
به2 عدد بزرگ
گوشت خورشتی گوسفند یا گوساله200 گرم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه قیمه بِه

برای تهیه خورش قیمه بِه، لپه را از شب قبل در آب داغ خیس کنید، آب آن را عوض کنید و با آب جدید در قابلمه بریزید و اجازه دهید بپزد.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه قیمه بِه

پیاز را به صورت نگینی ریز خرد کنید و با روغن در یک تابه‌ی دیواره بلند یا قابلمه تفت دهید تا فقط سبک شود. سپس گوشت خورشتی گوسفند یا گوساله را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ آن عوض کند.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه قیمه بِه

ادویه‌ی کاری گوشت، زردچوبه، فلفل سیاه، نیمی از دارچین یا چوب دارچین را اضافه کنید و تفت دهید. ادویه که تفت خورد، آب جوش را تا جایی اضافه کنید که روی گوشت را بگیرد. سپس اجازه دهید با درب بسته و حرارت کم و جوش‌های ریز به مدت تقریبا ۲ ساعت بپزد.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه قیمه بِه

در این حین به را با پوست، به قسمت های درشت برش بزنید و به همراه کره و مابقی دارچین تفت دهید و کنار بگذارید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه قیمه بِه

به را از تابه خارج کرده و رب گوجه فرنگی را در همان تابه تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه قیمه بِه

زمانی که گوشت کاملا پخت، رب گوجه‌فرنگی تفت داده و لپه‌ی پخته و آبکش شده را به آن اضافه کنید. در این مرحله با احتیاط به خورش آب جوش اضافه کنید تا به غلظت دلخواه برسید.

نمک، زعفران و آب لیمو ترش را هم اضافه کنید و اجازه دهید خورش، به جوش برسد.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه قیمه بِه

بعد از کمی جوشیدن، تکه‌های به تفت خورده را اضافه کنید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت به همراه خورش بپزند. زمانی که به پخت و عطر و طعم آن به خورش اضافه شد، خورش را بچشید و در صورت علاقه کمی دیگر آب لیمو ترش یا شکر اضافه کنید.

دقت کنید که تکه‌های به خیلی کوچک نباشند که در خورش له نشوند. همچنین نیازی به گرفتن پوست به نیست و پوست آن به انسجام آن‌ها در خورش کمک خواهد کرد، پخت به نیاز به زمان زیادی ندارد و نباید به هیچ عنوان له شود.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه قیمه بِه

خورش را در ظرف مناسب سرو کنید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه قیمه بِه

فوت آشپزباشی

  • برای حفظ قوام خورش، بیش از حد به آن آب اضافه نکنید. برای جلوگیری از له شدن بِه، بعد از پختن خورش آن را بیش از حد هم نزنید و از به زرد و رسیده و شیرین استفاده کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید