طرز تهیه قلیه میگو

خورش قلیه میگو

قلیه میگو یکی از غذاهای معروف متعلق به جنوب ایران است. ترکیب هنرمندانه سبزیجات مخصوص، تمر‌هندی و میگو این خورش خوشمزه را بسیار پرطرفدار کرده است. استفاده از میگو به جای ماهی برای افرادی که از تیغ ماهی ترس دارند بسیار جذاب است. این خورش ارزش غذایی بالایی دارد و بدلیل استفاده از میگو، طبع سرد ماهی را نیز حذف کرده است. دقت کنید تمر‌هندی ملس تهیه کنید و همچنین نسبت سبزیجات شما دقیق باشد تا از این خورش خوشمزه لذت ببرید. حتما قلیه میگو جنوبی را در منزل تهیه کنید. با دستور پخت قلیه میگو همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای آماده سازی قلیه میگو

پياز رنده شده1 عدد بزرگ
آرد1 قاشق غذاخوري سرخالي
زردچوبه، ادويه كاري، نمك، فلفل قرمزبه ميزان لازم
سير رنده شده1 بوته
رب گوجه فرنگي1 قاشق غذاخوري
زعفران2 قاشق غذاخوري
ميگو500 گرم
سبزي قليهشامل 350 گرم گشنيز و 50 گرم شنبليله
تمرهندي200 گرم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه قلیه میگو

برای تهیه قلیه میگو، ابتدا پیاز را پوست می‌گیریم و رنده می‌کنیم. سپس آب پیاز را کاملا جدا می‌کنیم و از آن برای مزه‌دار کردن میگوها، استفاده می‌کنیم. درون قابلمه‌ای که می خواهیم خورشت را در آن طبخ کنیم، کمی روغن می‌ریزیم و قابلمه را روی شعله قرار می‌دهیم و پیاز رنده شده را به آن اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم. سپس سیر ها را بنا به سلیقه ی خود، رنده یا له می‌کنیم و به پیازها اضافه می‌کنیم و مجددا تفت می‌دهیم. زردچوبه را نیز در این مرحله به پیاز و سیر اضافه می‌کنیم.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه قلیه میگو

در این مرحله، زمانی که محتویات داخل قابلمه کاملا سرخ شد، یک قاشق آرد و رب گوجه فرنگی را درون آن می‌ریزیم و تمامی مواد را خوب باهم مخلوط می‌کنیم.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه قلیه میگو

سپس سبزی قلیه(شامل ۳۵۰ گرم گشنیز و ۵۰ گرم شنبلیله)را پس از پاک کردن و شستن و خرد کردن حدود یک ربع تا نیم ساعت کاملا سرخ می‌کنیم تا تغییر رنگ دهد. سپس سبزی سرخ شده را به مابقی مواد اضافه میکنیم و مجددا تمامی مواد را تفت می‌دهیم. توجه داشته باشید سبزی قلیه نباید زیاد سرخ شود، زیرا باعث‌ می‌شود رنگ خورشت تیره شود و مزه‌‌ی تلخی به خورشت می‌دهد.

نکته: این مقدار سبزی مربوط به سبزی تازه است، زیرا سبزی بعد از سرخ شدن، وزن و حجم کمتری پیدا می‌کند.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه قلیه میگو

تمرهندی را با ۲ لیوان آب جوش مخلوط می‌کنیم و با دست یا قاشق خوب مخلوط می‌کنیم تا گوشت تمرهندی از پوست و هسته‌ها جدا شود.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه قلیه میگو

حال میگوهای پاک کرده و شسته شده را درون تابه‌ای، روی حرارت قرار می‌دهیم و به همراه آب پیاز، زعفران، نمک و زردچوبه روی حرارت متوسط، به مدت ۵ دقیقه اجازه می‌دهیم تفت داده شود.

نکته: توجه داشته باشید میگو نباید زیاد تفت داده شود زیرا بافت آن سفت و لاستیکی می‌شود.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه قلیه میگو

سپس تمبرهندی که از قبل، از صافی رد کرده‌ایم را به قابلمه‌‌ای که سبزی قلیه در آن است اضافه می‌کنیم و حرارت زیر قابلمه را کم می‌کنیم.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه قلیه میگو

در این مرحله، حدود ۳ لیوان آب جوش را به مقداری که خورشت به غلظت خوبی برسد به سبزی و تمبرهندی، اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم ۱ الی ۲ ساعت روی حرارت ملایم با درب بسته خوب جا بیفتد.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه قلیه میگو

بعد از گذشت حدود یک ساعت و نیم از پخت خورشت، زمانی که کاملا روغن انداخت، میگو‌های سرخ شده را به آن اضافه می‌کنیم و نمک خورشت را اندازه می‌کنیم.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه قلیه میگو

فوت آشپزباشی

  • برای بهبود طعم خورش از میگوی تازه استفاده کنید. دقت کنید که استفاده زیاد از شنبلیله باعث تلخی قلیه می‌شود.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

1 دیدگاه برای “خورش قلیه میگو”

Zhrasays:

خیلی ممنون عالی بود
مرسی که توی سایت هم میذارین چون من اینستا ندارم و همه ی ویدیو هاهم توی یوتوب نیست مرسی

دیدگاه‌تان را بنویسید