cinnamonroll

رول دارچینی

  • زمان آماده سازی 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی نانبرانچصبحانه

برای شروع یک روز پر انرژی، انتخاب صبحانه مناسب بسیار حائز اهمیت است. رول دارچینی یک نان یا شیرینی مغذی است که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارچین ارزش غذایی آن را بالا می‌برد و تاثیر زیادی بر شروع یک روز پرانرژی دارد. چه بهتر که یک نان با ارزش غذایی بالا را در خانه خود تهیه کنید. رول دارچینی برای صبحانه درکنار تخم مرغ و یا کره و همچنین برای یک عصرانه دلچسب با چای، قهوه یا شیر انتخاب بسیار جذابی است. برای دستور پخت این شیرینی جذاب و مغذی همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه رول دارچینی

مایه خمیردو و نیم قاشق چای‌خوری
آرد نان فانتزی5 پیمانه
شیر ولرم2 پیمانه
شکر قهوه‌ای2 قاشق غذاخوری
شکر سفید(برای مغز نان)2 قاشق غذاخوری
نمک1قاشق چای‌خوری
شکر(برای داخل نان)یک سوم پیمانه
کره100 گرم
دارچین3 قاشق چای‌خوری
روغن مایعیک سوم پیمانه

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه رول دارچینی

برای پخت رول دارچینی خوشمزه در ابتدا مایه خمیر، روغن مایع و یک‌سوم پیمانه شکر سفید را با شیر ولرم مخلوط کنید تا جایی که مایه خمیر و شکر حل شوند. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی ظرف درپوش بگذارید و اجازه دهید تا خمیر مایه فعال شود. تولید اندکی حرارت و ایجاد حباب‌های کوچک نشان می‌دهد که خمیر مایه فعال شده است.

زمانی که خمیر مایه فعال شد، نمک و آرد مخصوص نان فانتزی را کم کم اضافه و مخلوط کنید تا خمیر شکل بگیرد و منسجم شود. بسیار مهم است که آرد را یکجا اضافه نکنید؛ میزان جذب رطوبت آردها باهم متفاوت است و ممکن است به همه‌ی آرد نیاز نباشد.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه رول دارچینی

تخته کار را آرد پاشی کنید و خمیر را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی آن ورز دهید، تا جایی که خمیر منسجم شده و شبکه‌های گلوتنی فعال و کشدار شود. اگر رطوبت خمیر زیاد بود و به دست شما می‌چسبید، با مقداری به آن آرد اضافه کنید.

خمیر ورز داده شده را چانه بگیرید و داخل ظرفی که از قبل چرب کردید قرار دهید، روی خمیر را چرب کرده و روی ظرف را سلفون بکشید یا درپوش آن را بگذارید، یک دستمال تمیز بیندازید و در جای گرمی استراحت دهید برای ۱ الی ۲ تا تخمیر انجام شود و حجم آن دوبرابر شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه رول دارچینی

برای آماده کردن ترکیب میانی رول دارچینی، کره‌ی هم‌دمای محیط را با دارچین، ۲ قاشق غذاخوری شکر سفید و ۲ قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای مخلوط کنید. اگر شکر قهوه‌ای نداشتید می‌توانید فقط از شکر سفید استفاده

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه رول دارچینی

استراحت خمیر که تمام شد، پف آن رابگیرید. و فر را با دمای ۱۹۰ درجه روشن کنید تا داغ شود.

خمیر را به  ۲ چانه‌ی مساوی تقسیم کنید. روی چانه‌ها را با دستمال بپوشانید تا ۱۵ دقیقه تخمیر شوند. حالا چانه‌ی اول را مانند تصویر با وردنه به ضخامت تقریبی ۷میلی‌متر باز کنید، نیمی از ترکیب دارچین و شکر را روی آن بمالید و به حالت رول بپیچید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه رول دارچینی

بعد از رول کردن خمیر، آن را به کمک یک نخ با فاصله‌های ۳ سانتی‌متری برش بزنید.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه رول دارچینی

چانه‌ی دوم خمیر را مانند چانه‌ی اول روی میز کار پهن کنید، مایه‌ی دارچین و شکر را روی آن بمالید و رول کنید. حالا مانند تصویر سمت چپ یک برش عمودی روی آن بزنید و سپس مانند تصویر سمت راست آن را بپیچید.

مرحله هفتم

مرحله هفتم از طرز تهیه رول دارچینی

روی قالب را با کره چرب کنید و آردپاشی کنید، رول ها را با فاصله در آن بچینید. رول بعدی را در قالب لوف قرار داده و روی ظرف را با سلفون بپوشانید و به آن ۳۰ دقیقه استراحت دهید تا تخمیر کامل انجام شود.

مرحله هشتم

مرحله هشتم از طرز تهیه رول دارچینی

بعد از این که زمان استراحت دوم هم تمام شد، یک تخم مرغ را با نصف پیمانه شیر مخلوط کنید و با قلمو به آرامی روی نان‌ها بمالید دقت کنید که فشار دست کم باشد تا پف خمیر از بین نرود. سپس نان‌ها را در طبقه‌ی وسط فر با دمای ۱۹۰ درجه‌ی سانتی‌گراد به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بپزید.

نوش جان

مرحله نهم از طرز تهیه رول دارچینی

فوت آشپزباشی

  • هنگام پخت نان، فن فر را روشن کنید تا حرارت به طور یکنواخت در فر پخش شود.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید