kashkebademjoon

کشک بادمجان

کشک بادمجان یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که به روش‌های گوناگونی پخته می‌شود. بادمجان در این غذا می‌تواند بصورت سرخ کرده یا کبابی باشد و ترکیب آن با کشک مکمل خوبی ایجاد می‌کند. موادی مانند سیر، نعنا و گردو تا حدی طبع سرد کشک را خنثی می‌کنند. کشک بادمجان در اکثر ایران غذای محبوبی است که بعنوان غذا یا پیش غذا در مجالس نیز سرو می‌شود. در میان انواع دستور پخت ما برای شما دستوری را در نظر گرفتیم که بتوانید تجربه‌ای متفاوت از این غذای خوشمزه داشته باشید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه کشک بادمجان

نعنا خشک2 قاشق غذاخوری
سیر له شده5 حبه
گردو ریز خرد شده3 قاشق غذاخوری
پیاز خلالی2 عدد بزرگ
کشک(ترجیحا محلی)3 قاشق غذاخوری سرپر
بادمجان2/5 کیلو
زردچوبه، فلفل سیاه، نمکبه میزان لازم

مرحله اول

مرحله اول از طرز تهیه کشک بادمجان

برای پخت کشک بادمجان در ایتدا بادمجان‌ها را پوست گرفته، آن‌ها را باضخامت نسبتا زیاد ورقه کنید ، در یک آبکش یا سبد بچینید و روی آن‌ها مقدار زیادی نمک بپاشید. نیم ساعت به بادمجان‌ها زمان بدهید تا تلخی آن‌ها گرفته شود، می‌توانید بادمجان‌ها را در آب و نمک هم بخیسانید. باید آب تیره‌رنگی از بادمجان‌ها خارج شود. بعد از یک ساعت بادمجان‌ها را با آب گرم بشویید، با یک دستمال تمیز رطوبت آن‌ها را بگیرید و سپس در روغن سرخ کنید.

بعد از سرخ شدن، بادمجان‌ها را از تابه خارج کنید و روی دستمال کاغذی ضخیم یا حوله‌ی کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها خارج شود. روغن مازاد داخل تابه را خارج کنید و پیازهای خلالی خرد شده را در همان تابه با کمی روغن تفت دهید تا جایی که رنگ آن‌ها کاملا طلایی شود.

مرحله دوم

مرحله دوم از طرز تهیه کشک بادمجان

بعد از سرخ شدن، بادمجان‌ها را از تابه خارج کنید و روی دستمال کاغذی ضخیم یا حوله‌ی کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها خارج شود. روغن مازاد داخل تابه را خارج کنید و پیازهای خلالی خرد شده را در همان تابه با کمی روغن تفت دهید تا جایی که رنگ آن‌ها کاملا طلایی شود.

مرحله سوم

مرحله سوم از طرز تهیه کشک بادمجان

بعد از این که پیازها طلایی و سرخ شدند، سیررنده شده، زردچوبه، فلفل سیاه، نمک و نعنا خشک را به آن اضافه کنید و با حرارت ملایم تفت دهید. از آنجا که نعنا به سرعت می‌سوزد، دقت کنید که حرارت باید خیلی کم باشد.

مرحله چهارم

مرحله چهارم از طرز تهیه کشک بادمجان

زمانی که پیاز و سیر و ادویه‌ها با هم تفت خوردند، بادمجان‌های سرخ شده را مجددا به تابه اضافه کنید.

مرحله پنجم

مرحله پنجم از طرز تهیه کشک بادمجان

بادمجان‌ها را با ادویه‌ها و پیاز مخلوط کنید، سپس نصف پیمانه آب به تابه اضافه کرده و اجازه دهید با در بسته کاملا بپزند.

مرحله ششم

مرحله ششم از طرز تهیه کشک بادمجان

بعد از این که بادمجان‌ها کاملا پختند، با استفاده از پشت قاشق آن‌ها را  کمی له کنید. اگر تمایل دارید که بادمجان‌ها کاملا له شوند و بافت کشک بادمجان شما یکدست شود، می‌توانید این کار را با گوشت‌کوب دستی یا برقی انجام دهید.

حالا گردوی خرد شده و کشک را به آن‌ها اضافه کنید. میزان کشک به غلظت و طعم کشک و همچنین سلیقه‌ی شما بستگی دارد. بعد از اضافه کردن کشک، نمک غذا را اندازه کنید.

در آخر کشک بادمجان را در ظرف سرو ریخته و روی آن را با کشک رقیق شده، پیاز داغ و نعنا داغ تزیین کنید.

نوش جان

مرحله هفتم از طرز تهیه کشک بادمجان

فوت آشپزباشی

  • قبل از اضافه کردن کشک، در تابه را بگذارید و پخت بادمجان هارا کامل کنید.
  • همچنین می‌وانید نیمی از بادمجان‌ها را کبابی و نیمی را سرخ کنید تا طعم دودی لذت بخشی یه غذای شما بدهد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

1 دیدگاه برای “کشک بادمجان”

گندم هستمsays:

سلام خسته نباشی بسیار عالی ممنون ازاینکه وقت میزاریدتاهمه بتونند از غذاهای محلی وخوشمزه تون لذت ببرند

دیدگاه‌تان را بنویسید