خورش قرمه سبزی

خورش سبزی یا قورمه سبزی قطعا از برترین، خوشمزه ترین و اصیل‌ترین خورش‌های ایرانیست که معمولا کنار پلو سرو می‌شود. قرمه سبزی باتوجه به سبزی‌های معطری که دارد، برای بسیاری از افراد حتی غیر ایرانی‌ها بسیار جذاب است. قرمه سبزی آنچنان به محبوبیت رسیده است که اولین شنبه آذر ماه روز جهانی قرمه سبزی نام گرفته‌است. این خورش با ترکیبات غذایی مفیدی که دارد غذای سالمی هم محسوب می‌شود. مانند بسیاری از غذاهای ایرانی عطر لیمو‌عمانی جایگاه خاصی در این خورش دارد. بسیار مهم است که قرمه سبزی جا بیفتد و روغن بیاندازد. برای تهیه قورمه سبزی مجلسی همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش قرمه سبزی

پیاز نگینی ریز۲ عدد
لوبیا قرمز یا چیتی۱۵۰ میلی لیتر
پرک لیمو عمانی۳ قاشق غذا خوری
گوشت گوسفند یا گوساله۳۰۰ گرم
لیمو عمانی۳ عدد
اویهبه میزان لازم
گوشتبه میزان لازم
فلفل سیاهبه میزان لازم
سبزی قورمه۱ کیلوگرم

مرحله اول:

برا پخت خورش قورمه سبزی، درابتدا پیاز را رنده درشت یا نگینی ریز خرد کنید و با مقداری روغن تفت دهید تا سبک شود. سپس گوشت را به پیاز اضافه کنید. بعد از این که گوشت و پیاز باهم تفت خوردند و رنگ گوشت عوض شد، ادویه‌‌ی کاری گوشت، زردچوبه و فلفل سیاه را اضافه کنید و باز تفت دهید.

مرحله دوم :


بعد از تفت خوردن گوشت و ادویه، به اندازه‌ای که تا روی گوشت‌ها را بگیرد، آب جوش به قابلمه اضافه کنید. درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید گوشت برای ۲ تا ۳ ساعت بپزد.

مرحله سوم :


در این حین لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی را که از شب گذشته در آب ولرم خیس خورده است را در قابلمه‌ای دیگر بپزید. به دلیل تفاوت زمان پخت لوبیاهای مختلف و گوشت، همچنین آب کدری که هنکام پخت لوبیا از آن خارج میشود، بهتر است این دو به صورت جداگانه پخته شود.

مرحله چهارم :


سبزی قورمه بخارپز شده را روی حرارت ملایم  در تابه استیل یا روحی بار وغن مایع و جامد سرخ کنید، تا جایی که کاملا تغییر رنگ دهد. بهتر است روغن را کم کم اضافه کنید تا کاملا به خورد سبزی‌ها برود، پخت آهسته سبزی تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی خورش شما دارد.

مرحله پنجم :


لیمو عمانی‌های باکیفیت و درشت، پوست نازک را با استفاده از چنگال  یا چاقو سوراخ کنید و در یک کاسه آب جوش قرار دهید تا برای ۳۰ دقیقه خیس بخورند و تلخی احتمالی آن‌ها از بین برود.

مرحله ششم :


بعد از نیم‌پز شدن گوشت، سبزی سرخ شده و لیمو عمانی را به آن اضافه کنید و با احتیاط، کمی آب جوش در قابلمه بریزید. در خورش را بگذارید و یک ساعت دیگر به آن زمان پخت دهید تا کاملا بپزد و جا بیفتد.

مرحله هفتم :


بعد از ۱ ساعت که گوشت کاملا پخت، لوبیای پخته شده، پرک لیمو عمانی خرد شده و نمک را به قابلمه اضافه کنید. در این مرحله اجازه دهید خورش با حرارت بسیار ملایم برای حداقل ۳۰ دقیقه‌ تا ۲ ساعت دیگر بپزد تا بهتر جا بیفتد و پرک لیمو عمانی ترشی خود را به خورش بدهد.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • نسبت سبزی در این خورش را بطور دقیق رعایت کنید و آن‌ها را با حرارت ملایم سرخ کنید.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

2 دیدگاه برای “خورش قرمه سبزی”

پریسا ذوالفقاری هستمsays:

کارتون حرف نداره خیلی ساله که با دستور شما قورمه سبزی درست می کنیم و واقعا فوق العاده میشه
خیلی خیلی متشکرم🙏🏼

دیدگاه‌تان را بنویسید