hero foodie maryam image

باقلوا ترکی

  • زمان آماده سازی ۶۰ دقیقه
  • مناسب برای ۱۰ نفر
  • تاریخ انتشار
  • دسته بندی نوشیدنی

باقلوا از جمله شیرینی‌هایی است که در کشورهای خاورمیانه کاملا شناخته شده است. باقلوا یکی از شیرینی‌های پرطرفدار غرب آسیا محسوب می‌شود. باقلوا انواع مختلفی دارد و هر سلیقه‌ای را می‌تواند مجذوب خود کند. معروف‌ترین نوع آن، باقلوای ترکی است که با مغز پسته تهیه می‌شود. این دسر اصالت بسیار زیادی دارد هرچند در منشا آن قبل از عثمانی اختلافاتی وجود دارد اما شکل امروزی آن با شهر استانبول (قسطنطنیه سابق) شناخته می‌شود. باقلوا از جمله شیرینی‌های مجلسی و خوشمزه‌ای است که تهیه آن اصلا سخت نیست. با مطالعه این دستور پخت می‌توانید این شیرینی جذاب‌ را در منزل تهیه کنید و از آن لذت ببرید. همراه فودی مریم باشید.

مواد لازم برای تهیه باقلوا ترکی

خمیر باقلوایک بسته ۶۰۰ گرمی
شکر ۲ پیمانه
روغن مایع۵۰ گرم
کره۱۰۰ گرم
آبیک و نیم پیمانه
پسته یا گردو پودر شده۲۰۰ گرم
گلاب۳ قاشق غذاخوری
چوب دارچین۱ عدد
هل۲ عدد

مرحله اول

برای تهیه باقلوا ترکی در ابتدا باید شهد باقلوا را درست کنید، به این ترتیب که شکر، آب، هل، چوب دارچین و پوست لیمو ترش را در قابلمه‌ای با حرارت متوسط قرار دهید تا جوش بیاید.

مرحله دوم

اب نیمی از لیموترش را به آن اضافه کنید و ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بجوشانید تا به قوام برسد. پس از اینکه شربت اندکی غلیظ شد حرارت را خاموش و گلاب را به آن اضافه کنید. غلظت شربت در نرم یا کریسپی شدن باقلوا موثر است. بهترین غلظت برای شهد باقلوا از آب غلیظ تر و از عسل رقیق تر است، برحسب سلیقه می‌توانید نوک قاشق چای خوری زعفران دم‌کرده هم به شهد اضافه کنید. سپس هل، چوب دارچین و پوست لیمو را از شربت خارج کرده و کنار بگذارید.

نکته: دقت کنیدغلظت شربت خنک باید مثل غلظت عسل داغ باشد.

مرحله سوم

خمیر باقلوای فریز شده را از شب قبل به یخچال منتقل کنید تا یخ زدایی شود. دقت کنید که خمیر باقلوا نازک‌تر از خمیر یوفکاست و هرگز از خمیر یوفکا برای پخت باقلوا استفاده نکنید. در روز پخت نیز خمیر را در خارج یخچال قرار دهید تا هم دمای محیط شود.

مرحله چهارم

در این مرحله کره را روی بخار کتری قرار دهید و زمانی که ذوب شد، روغن مایع را به آن اضافه کنید تا از سوختن کره جلوگیری کند. بسته‌ی خمیر را باز کنید و یک لایه خمیر یوفکا روی میز قرار دهید، مابقی خمیرها را مابین دو دستمال مرطوب قرار دهید تا خشک نشوند،  با قلمو سطح روی خمیر را کمی چرب کنید، لایه‌ی بعدی خمیر را روی آن قرار دهید و دوباره کره بمالید.

مرحله پنجم

بعد از کره‌مالی دو لایه ازخمیر، مغز پسته یا مغز گردو پودر شده را روی سطح خمیر بپاشید. میزان مغز پسته بسته به سلیقه شما دار اما بیشتر بودن آن، قطعا طهم بهتری به باقلوای شما خواهد داد، سپس با استفاده از یک نی یا سیخ نازک مانند تصویر، دو طرف خمیر را روی هم بیاورید و سپس رول کنید. در آخر باقلوا را با فشار دادن دو طرف خمیر، فشرده کنید.

نکته: برحسب سلیقه‌ می‌توانید گردوی آسیاب‌شده یا بادام را جایگزین پسته کنید و ‌یا میزان مغز باقلوا را کمتر یا بیشتر کنید.

مرحله ششم

قالبی با ابعاد تقریبی ۲۵ در ۳۵ سانتی‌متر را با کره چرب کنید و باقلواها را کاملا فشرده در قالب بچینید و روی آن‌ را به کره آغشته کنید. ظرف باقلوا را در طبقه‌ی وسط فر از قبل گرم شده قرار دهید و به مدت ۳۰ دقیقه با دمای ۱۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بپزید.

مرحله هفتم

زمانی که باقلواها طلائی شدند، قالب را از فر بیرون بیاورید و همان لحظه که باقلواها داغ هستند، شربت خنک شده را روی باقلواها بریزید و حداقل ۳ ساعت صبر کنید تا شهد به خودر باقلواها برود.

نکته: در مدتی که شربت به خورد باقلوا می‌رود روی ظرف را نپوشانید و آن را در یخچال قرار ندهید.

مرحله هشتم

برای تزئین روی باقلواها را پودر پسته یا گردو بریزید.

باقلوا را در ظرف مناسب سرو کنید.

نوش جان

فوت آشپزباشی

  • دقت کنید غلظت شهد باید کمی شل‌تر از عسل باشد.

مریم ابراهیمی مریم ابراهیمی

دیدگاه‌تان را بنویسید